Gündem Haberleri

  "Ahmedimin yüzünü göreceğim"

  DHA
  21.01.2012 - 14:39 | Son Güncelleme:

  UŞAK’ta, hayatına son vermek için kendini yük treninin altına atan, ağır yaralı olarak kaldırıldığı Uşak Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan Ahmet Kaya’nın (39) ailesi, “Yapılan bağış ile bir can bile kurtardıysak çok mutlu olacağızö dedi. Aile aynı anda yüz, kol, bacak bağışıyla Türkiye’de bir ilke imza attı.

  Uzun bir süredir bunalımda olduğu iddia edilen tekstil fabrikası işçisi 39 yaşındaki Ahmet Kaya, geçen hafta kendisini bir yük trenin altına attı. Ağır yaralanan Ahmet Kaya, Uşak Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedaviye alındı. Dün (Cuma) öğle saatlerinde Kaya’nın beyin ölümü gerçekleşti. Kaya’nın ailesi organları bağışladı. İzmir Ege Üniversitesi’nden gelen ekip, hasar gören karaciğer, pankreas, kalp ve böbrekleri alamadı. Bunun yerine Kaya’nın korneaları, yüz nakli için yüzü, kol ve bacak nakli içinde kolları ve sağ bacağı alındı. Kornealar İzmir’e diğer organlar Antalya’ya gönderildi. Ahmet Kaya’nın ablası Fadime Çil (52) ve yakınları cenazeyi almak için Uşak Devlet Hastanesi Morgu’na geldi.

  YÜZ NAKLİ OLAN BANA ABLAM DESİN YETERLİ 

  Ahmet Kaya’nın ablası Fadime Çil, kendisinin 5 yıl önce organlarını bağışladığını belirterek, “2006 yılında trafik kazası sonucu kız kardeşimi kaybettim. Kazada ağır yaralanan kız kardeşime gerekli olan kanı bulamamıştık. Kan bulamayıp kardeşimi kaybedince organ naklinin farkına vardım ve 5 yıl önce organ bağışında bulundum. Organlarını bağışladığımız kardeşim Ahmet Kaya’ya da konuyu söyledim. Kardeşimizi kan bulamadığımızdan kaybettik. “Ben organlarımı bağışladım' dedim. Kardeşimde bunun üzerine benim arkamdan organlarını bağışladı. Tren kazası sonucu ağır yaralıydı ve beyin ölümü gerçekleşti. “Fişini çektirsem günaha girermiyim' diye içime şüphe düşünce müftülüğe gittim ve sordum. “Caiz' denince tereddüt etmeden organlarını bağışladım. Kardeşimin organları bir can bile kurtardıysa çok mutlu olacağım.Ahmedimin yüzünü görsem yeter. Yüzü nakledilen kişiyi görmek istiyorum. Bayramlarda bana gelsin ablam desin sarılıp elimi öpsün yeterli. Kardeşim eşinden 5 yıl önce ayrılmış, 6 çocuğu vardı. 2 çocuğa ben bakıyorum, 2 çocuk Antalya SHÇEK’te diğer iki kız da Antalya’da evli" dedi.

  HERKESİ ORGAN BAĞIŞINA DAVET EDİYORUM

  Ahmet Kaya’nın damadı olan Gökay Kayveci de (23) herkesi organ bağışına davet ettiğini belirterek, “Doktorlarımız elinden gelen her şeyi yaptı. Kime organ bağışı yapıldıysa kime ne yaptıysak bunları Antalya’ya gittiğimde göreceğim. Organ nakli yapılan kişileri görmek ve tanımak istiyorum. Yaptığımız organ bağışında bir çıkarımız ve menfaatimiz yok. Allah razı olsun denilmesi yeterli. Hayat o kadar kısa ki yaşamaya değer. Babam da hayata tutunmaya çalıştı ama takdiri ilahi. Aile olarak protokol imzalayarak organlarını bağışladık. İnsanlık adına o kadar çok önemli bir hareket ki bu bir candan alıp diğer bir cana veriyorsun. İnanılmaz duygusal bir konu. Babamın yüzünü başka bir kişide görmek istiyorum. Bir can ölüyor içimiz yanıyor ama organ bağışı ile başka canlara hayat vermek çok güzel. Ben de organlarımı bağışlamayı düşünüyorum. Herkesin organlarını bağışlamasını ve başka hayatlara can vermesini istiyorum" dedi.

  ALINAN UZUVLAR TAMAMLANDI

  Uşak İli Organ Bağışı Koordinatörü Dr. Zafer Aydın, Ahmet Kaya’nın alınan organlarının yerine protez takıldığını belirterek, “Ahmet Kaya’nın yakınları büyük bir fedakarlıkla organlarını bağışladı. Defin işlemlerini tamamladık. Cenazeyi defnedeceğiz. Sonuna kadar da ailenin yanında olacağız. Ailemizin yaptığı büyük fedakarlığı takdir etmek görevimiz. Ahmet Kaya’dan alınan yüzün yerine kombozit bir dokudan oluşan maske takıldı. Yüz şeklinde herhangi bir değişiklik olmadı. Alınan iki kol ve sağ bacağının yerine ise protez takıldı. Ailenin talebi ve prosedür olarak böyle gerekiyordu" dedi.

  Ahmet Kaya’nın cenazesi, Belediye Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Belediye Asri Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı