Gündem Haberleri

  Afrika Ulusal Kongresi 100. yıldönümünü kutladı

  A.A.
  09.01.2012 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika'da on binlerce kişi, siyahilerin hakları ve ırkçılıkla mücadele için 8 Ocak 1912'de kurulan Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) 100. yıldönümünü kutladı.

  Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, partinin kurulduğu Bloemfontein kentinde düzenlenen kutlama töreninde on binlerce kişiye hitap etti. Zuma, bu etkinliğin sadece ANC ve üyeleri için değil, halkın tamamı için bir sevinç vesilesi olduğunu söyledi.

  AFRİKALILAR ANC'NİN 100'ÜNCÜ KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI / FOTO GALERİ

  Güney Afrika'da partinin ırkçı rejimini sona erdirmesini sağlayan, ırkçılıkla mücadelenin sembolü eski Devlet Başkanı Nelson Mandela sağlık nedenleriyle kutlamalara katılamadı, ancak Zuma 93 yaşındaki Mandela'nın ismini zikrettiğinde kalabalık büyük bir tezahürat yaptı.

  Kutlama törenine aralarında Nobel ödüllü Desmond Tutu ve Afrikalı Amerikalıların haklarının savunucusu Jesse Jackson'ın da bulunduğu bazı önemli şahsiyetler de katıldı.

  Merkez sol çizgideki ANC, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde çoğunluk yönetiminin kurulduğu Mayıs 1994'den bu yana iktidardaki koalisyonun ortağı durumunda bulunuyor. Bu arada muhalefet 12 milyon dolara hazırlanan kutlamalara yüksek maliyet nedeniyle tepki gösterdi.

  ANC, Afrika'nın en eski ve bilinen özgürlük hareketi olmasına rağmen, saygınlığı yolsuzluk skandalları, siyasi iç çekişmeler ve yetkililerinin lüks yaşam tarzları nedeniyle eleştiriliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı