GeriGündem Afganistan kan gölü: 58 ölü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  110
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan kan gölü: 58 ölü

Afganistan kan gölü: 58 ölü
refid:19402153 ilişkili resim dosyası

Afganistan’da Aşure Günü etkinliklerine katılan Şiileri hedef alan iki bombalı saldırıda, aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu en az 58 kişi öldü.

Patlamalardan ilki, başkent Kabil’deki bir Şii türbesinin girişinde yaşandı. İkinci patlama ise Kabil’in kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentindeki bir başka türbeyi hedef aldı.

 

KABİL KAN GÖLÜNE DÖNDÜ / FOTO GALERİ

 

Kabil polisi, Ebu-Ul Fazil türbesine yönelik intihar saldırısını gerçekleştiren kişinin, Lohar eyaletinden gelen Şii hacılarla beraber türbeye geldiğine inanıyor.

 

Afganistan Sağlık Bakanlığı, Kabil'deki saldırıda 54 kişinin hayatını kaybettiğini, 150 kişinin de yaralandığını açıkladı.

 

TEK BOMBAYLA YETİNMEDİLER

Afgan polisi, Mezar-ı Şerif’teki patlamada en az dört kişinin öldüğünü bildirdi. Polis yetkilisi Muhammed Ahmedzadi, saldırının bir bisiklete yerleştirilen bombayla gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Saldırıların ardından Kandahar kentinde de bir bombanın patladığı haberi geldi. Patlamada, üç kişi yaralandı.

 

Afganistan'da bugün gerçekleşen saldırıları henüz üstlenen olmadı

 

TALİBAN'DAN KINAMA
Taliban'ın sözcülerinden Zebihullah Mücahid tarafından elektronik posta ile gönderilen açıklamada, vahşi saldırıların "düşmanların" işi olduğu belirtildi. Mücahid, İslamiyet karşıtı ve korkunç olarak niteledikleri saldırıları şiddetle kınadıklarını ifade etti.

 

Taliban, Afganistan’da hüküm sürdüğü 2001 yılına kadar Aşure Günü etkinlikleri düzenlenmesini yasaklamıştı.

 

Irak’ta da dün Şii hacılar Kerbela kentine giderken bombalı saldırılara uğramıştı. Saldırılarda en az 28 Şii ölürken, 78 kişi de yaralanmıştı.

 

KARZAİ: BU KADAR KORKUNCU OLMAMIŞTI

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Kabil ve Mezar-ı Şerif'te düzenlenen saldırıları kınayarak, ülkesinin ilk kez önemli bir dini günde bu kadar korkunç terör eylemlerine sahne olduğunu söyledi.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Berlin'de ortak basın toplantısı düzenleyen Karzai, Pakistan'ın Afgan barış sürecinde önemli bir rolü olduğunu belirtti.

 

Afgan lider, Kabil yönetiminin Pakistan ile Taliban arasında yapılacak bir görüşmeyi olumlu karşılayacağını sözlerine ekledi.

 

Türk Dışişleri Bakanlığı, "Afganistan'ın barış ve istikrarına yönelik bugün düzenlenen menfur terör eylemlerinin şiddetle kınandığını" bildirdi.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle