Gündem Haberleri

  'AB'nin isteyeceği hiçbirşey kalmadı'

  Hürriyet Haber
  02.09.2005 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlamak için gereken herşeyi yaptığını, artık Türkiye’den istenecek hiçbirşey kalmadığını ve Türkiye katılmadıkça AB’nin bir değerler bütünü olamayacağını söyledi.

  Başbakan Erdoğan Akdeniz Vakfı’nın Kurumlar Ödülü için düzenlediği törende yaptığı konuşmada küresel teröre karşı mücadelede Türkiye’nin AB üyeliğinin önemi konusunda mesajlar verdi.

  Erdoğan dünyanın şu anda adeta terörün izleyicisi konumuna geldiğini belirtirken, bunu durdurabilmek için hep birlikte küresel barışın aktörleri olarak hareket etmek gerektiğini söyledi. Türkiye’nin yaklaşık 30 yıldır terörden çok acı çektiğini ve teröre 30 binin üzerinde kurban verdiğini anlatan Erdoğan, 11 Eylül, Madrid, İstanbul, Şarm el Şeyh saldırılarından sonra ise insanlığın dikkatlerinin terör üzerine yoğunlaştığını ifade etti. "Arzumuz, bu bir medeniyetler çatışması olarak başlık bulmasın; bunu bir medeniyetler ittifakına dönüştürelim. Eğer bu ittifakı sağlayabilirsek inanıyorum ki, her gün televizyon ekranlarında bu kara haberleri izlemeyiz" dedi.

  TÜRKİYE’YE ENGEL OLANLAR FATURASINI ÖDEYEMEZLER

  Erdoğan, hala birkaç ülkenin farkında olmadan ve anlaşılmayan nedenlerle AB’yi Hristiyan Kulübü olarak gösterme gayreti içinde olduğunu söyledi. Erdoğan, "Bu çok yanlış birşey. Bir defa AB bir Hristiyan Kulübü değildir, olmamalıdır, olamaz. Biz AB’nin başından beri hep bir değerler bütünü olarak gördük" dedi. Erdoğan konuya değerler bütünü olarak yaklaşılması durumunda medeniyetler ittifakının da gerçekleştirilebileceğini belirterek şunkları söyledi:  "Buna engel olanlar insanlık karşısında faturasını ödeyemezler. Türkiye oraya katılmadıkça bu bir değerler bütünüdür denilemez. Türkiye AB içerisinde yerini aldığı zaman ’evet şimdi değerler bütünleşmesi gerçekleşti’ denilebilir. Ve biz aslında islam ve demokrasi kültürünün Türkiye’de örneğini verdik. Şimdi de diyoruz ki Batı dünyasıyla İslam dünyası arasında Türkiye gayet güzel bir köprü rolü oynayabilir ve bu köprü rolünü oynamak suretiyle de 1.5 milyarlık İslam dünyasıyla Avrupa’yı bütünleştirme imkanı yakalayabiliriz. Bu bana göre çök önemli bir fırsattır. Bu fırsatı kaçırmamamız gerekir ve Türkiye şu anda bunun adımlarını atmıştır. Ve atmaya da devam edecektir. Ama Avrupalı dostlarımız bu konuda bizlere desteklerini artırmazlarsa bu yolda netice almamız zor olacaktır. Şu anda birkaç ülke bu noktada sıkıntı unsuru oluyorlar"

  'TÜRKİYE ARTIK HİÇBİR ŞEY VEREMEZ'

  3 Ekim’de müzakere sürecinin başlayacağını, yolculuğun süresinin bu aşamada takdir edilemeyeceğini belirten Erdoğan,  Türkiye’nin 1996’daki Gümrük Birliği ile birlikte kurumlarını oluşturarak AB’ye hazır duruma geldiğini söyledi. Türkiye’nin AB’ye katılan son 10 ülkeden bile hazır durumda olduğunu kaydeden Erdoğan, "Ve göreceksiniz ki Türkiye’nin AB içerisinde, üyelik ve müzakere sürecini ifade ederek söylüyorum buraya katacağı renk çok farklı olacaktır" diye konuştu. Türkiye’den müzakere süreci için artık daha fazla bir şey istenemeyeceğini belirten Erdoğan, "3 Ekim’de bizler müzakerelere başlayarak bunu zaten göstereceğiz. Fakat bizlerden hala farklı şeyler bekleme gayretinde olanlar varsa bunlar bir yanlışın içindedirler. Artık Türkiye’nin vereceği hiç birşey kalmamıştır. Kopenhag siyasi kriterleriyle ilgili ne yapılması gerekiyorsa hepsi yapılmıştır. 17 Aralık’ta ne istenmişse o da yapılmıştır. Bundan sonra yapacağımız hiç birşey yoktur. Yapması gerekenler Konseyin üyeleridir. Tribünlere oynamayı bırakalım netice almaya bakalım" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı