Gündem Haberleri

  ABD'nin füze kalkanı işe yaramıyor

  Telegraph
  04.02.2011 - 12:46 | Son Güncelleme:

  ABD’nin, Çek Cumhuriyeti topraklarında denediği yeni füze savunma sisteminin, sistemdeki radarın nükleer füzeleri tespit edemediği fark edilince çıkmaza girdiği ortaya çıktı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor        

   

  Wikileaks belgelerine göre, ABD Füze Savunma Ajansı’nın başındaki isim General Patrick O’Reilly, geliştirilen radar sisteminin uzun menzilli füzeleri ateşlenme safhasında tespit edemediğini, çünkü füzelerin yatay düzlemde görülemediğini, sadece düz bir çizgi halinde tespit edilebildiğini belirtti.

   

  ABD’nin, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerin oluşturduğu tehdide karşı eski başkan George Bush döneminde uygulamaya koyduğu ve Çek Cumhuriyeti’ne konuşlandırılması düşünülen füze savunma sistemi, Washington ile Moskova arasında gergiliğe neden olmuştu.

   

  Wikileaks belgeleri, General O’Reilly’nin Moskova ile görüşmeler yaptığını planlanan radar sistemi hakkında bilgi verdiğini belirtiyor.

   

  Belgede, “O’Reilly, sistemin sadece düz bir çizgi içinde görebilen X bandı radar içerdiğini, açıları göremediğini ifade etti. Sistemin menzili yaklaşık iki bin kilometreydi. Radar ışın genişliği ise 0.155 dereceydi ve kendi kendine tarama ve hedef belirleme yapamıyordu” ifadesi yer aldı.

   

  Radar, ateşlenecek olan füzelerin kat ettikleri ilk 245, 450 veya 850 kilometresini tespit edemeyebilirdi. Böylece, sistemin karşı koyması için planlanan füzeleri ateşleme anı ve sonrasında saptaması olasılık dışıydı.

   

  O’Reilly, X Bandı radarın geliştirilmesi halinde bile, Rusların ICBM (kıtalararası balistik füzelerini) engelleyecek kapasiteye erişemeyeceğinin de altını çizdi.

   

  Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice, Çek Cumhuriyeti ile söz konusu radar planı anlaşmasını 8 Temmuz 2008’de imzaladı. Anlaşma, Başkan Barack Obama tarafında Eylül 2009’da iptal edildi. Obama, İran’dan gelecek füze tehdidini kısa menzilli savunma sistemleriyle sağlanabileceğini belirterek böyle bir karar aldı.

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı