Gündem Haberleri

  "ABD'nin baskısıyla petrol rakamlarını değiştirdik"

  Planet/Ekonet
  10.11.2009 - 12:19 | Son Güncelleme:

  Dünya’da kalan petrol rezervlerinin ortaya konan miktarların çok altında olduğunu söyleyen Uluslararası Enerji Ajansı yetkilisi ajansın satın alma paniğini önlemek için rakamları bilinçli olarak abarttığını ifade etti. İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

    

   

  --ABD’nin baskısıyla petrol rakamlarını değiştirdik (The Guardian)

  Uluslararası Enerji Ajansı’ndan (UEA) bir yetkili kurumun ortaya koyduğu rezerv tahmin rakamlarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.                 

                                 

  Dünya’da kalan petrol rezervlerinin ortaya konan miktarların çok altında olduğunu ifade eden yetkili, UEA’nın satın alma paniğini önlemek için rakamları bilinçli olarak abarttığını ifade etti.                   

   

  The Guardian’a verdiği özel röportajda adı açıklanmayan yetkili ABD’nin ajans üzerinde büyük baskı kurduğunu ve var olan petrol rezervlerinin azalması ile ilgili verileri olduğundan düşük gösterirken, yeni rezervlerin bulunma ihtimalini de abarttığını savundu.

   

  İddialar kurumun petrol talebi ile ilgili en son yayımladığı Dünya Enerji Görünümü raporuyla ilgili şüphe yarattı. Raporda dünya günlük petrol üretiminin bugünkü 83 milyon varillik düzeyden 105 milyon varil düzeyine çekilebileceği belirtilmişti.

   

  Bu raporlar başta İngiltere ve ABD olmak üzere büyük ülkelerin enerji politikalarının belirlenmesinde önemli rol oynuyor.

   

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  CHRISTIAN SCIENCE MONITOR

  --Ahmedinecad: Kapitalizm öldü

  Türkiye’de yapılan İslam Konferansı Örgütü zirvesinde İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad yeni bir dünya düzeni için çağrı yaptı. Bu açıklamanın dikkatleri İran’daki protestolardan ve nükleer görüşmelerden uzaklaştırma amacı güttüğü görüşü yaygın.

   

  WORLD BULLETIN

  --KKTC, İslam Konferansı Örgütü'nde daha fazla temsilcilik istedi

  Mehmet Ali Talat, "İslam Konferansı Örgütü üyesi devletleri Kıbrıs Türkleri üzerine dayatılan insanlık dışı ve adaletsiz yalnızlaştırma politikalarının kaldırılması için işbirliğine davet ediyorum" dedi.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  --Filistin Yönetimi’nin geleceği şüpheli

  Mahmud Abbas’a yakın çevreler Filistinli liderin istifa etmeye niyetli olduğunu ve diğer yetkililerin de onu takip edeceğini ifade etti.

   

  --Çin dokuz kişiyi Temmuz’daki ayaklanmalara katıldığı için idam etti

  Çin Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre infazlar Sincan bölgesinde 197 kişinin ölümüyle sonuçlanan etnik ayaklanmalarla bağlantılı.

   

  --İran ABD’li kampçıları ajanlıkla suçladı

  Geçtiğimiz yaz sınırdan geçerken yakalanan üç Amerikalı hakkındaki suçlamalar, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton’ın tepkisine neden oldu.

   

  THE WASHINGTON POST

  --İngiltere nükleer enerji kapasitesini geliştirme planını duyurdu

  İngiliz hükümeti Pazartesi günü duyurduğu planlarında küresel ısınma çağında enerji ihtiyacını karşılamak için ülkede 10 yeni nükleer enerji santrali kurulacağını belirtti.

   

  --Obama Kuzey Kore’ye doğrudan görüşmeler için diplomat gönderecek

  Başkan Barack Obama Kuzey Kore’yle doğrudan görüşmelerin başlatılması için ülkeye üst düzey bir temsilci göndermeye karar verdi. Bu çabanın Kore’nin nükleer programının sona erdirilmesi için yapılan çok taraflı müzakereleri yeniden başlatması umut ediliyor.

   

  --Wall Street 2009’un yeni zirvesini gördü

  Wall Street, Pazartesi günü bu yılın en yüksek seviyelerinden birine ulaştı. Dünya finans sektörünün liderleri ekonomik toparlanma tamamlanana kadar mali destek çabalarını sürdüreceklerini ifade etti.

   

  THE WALL STREET JOURNAL  

  --ABD, Asya gezisi için beklentilerini azalttı

  ABD Başkanı Barack Obama, dört ülkeyi ziyaret edeceği Asya turuna hazırlanırken, Beyaz Saray yetkilileri Başkan’ın önemli konularda somut sonuçlar elde etmeyi beklemediğini dile getirdi.

   

  --Netanyahu görüşmelerde bir adım ileriye gitmedi

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Ortadoğu barış görüşmelerinin acilen durdurulması istedi ancak Filistin ve Arap dünyası liderleri bu sözlere oldukça serinkanlı yanıtlar verdi.

   

  --AB Grubu: Yardıma halen ihtiyaç var

   Avrupa Birliği üyesi ülkelerin maliye bakanlarından oluşan bir grup, kıtanın bankacılık sistemine verilen desteğin geri çekilmesi için henüz erken olduğuna dikkat çekti.

   

  FINANCIAL TIMES

  --Hariri, ulusal birlik hükümeti kurdu

  Lübnan’ın batı yanlısı Başbakanı Saad Hariri, 30 üyelik kabineden, Suriye ve İran’ın Hizbullah hareketini destekleyen iki bakanla ulusal birlik hükümeti kurdu.

   

  --Fed'in araştırması bankaların kredi şartlarını sıkılaştırdığını gösteriyor

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yaptığı ve yakından takip edilen bir araştırmaya göre, bankalar bütün kredi tiplerinde şartlarını sıkılaştırmaya geçtiğimiz üç ayda da devam etti.

   

  --Güneş enerjisi doğuda yükseliyor

  Arap dünyası petrol ve doğalgaz rezervlerinin sona ermesi durumunda para kazanabileceği, yeni bir enerji kaynağı ararken, bölgede güneş enerjisi bu iş için en muhtemel aday olarak görülüyor.

   

  THE GUARDIAN

  --Barack Obama iklim anlaşmasını kabul ettirebilirse Kopenhag’a gidecek

  ABD Başkanı verdiği bir röportajda anlaşmanın bağlayıcılığını garantilemek adına iklim zirvesine katılabileceğinin işaretini verdi.

   

  --Ahmedinecad’dan ABD’ye: İsrail’i terk edin ve sözlerinizi tutun

  Üç Amerikalı İran sınırını izinsiz geçtikleri için ajanlık suçlamasıyla karşı karşıya.

   

  HAARETZ

  --Obama, bir kez daha İsrail’in güvenliğine bağlılık sözü verdi

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve ABD Başkanı Barack Obama, Washington’da kapalı kapılar ardında İran ve Ortadoğu barışı hakkında konuştu.

   

  --Netanyahu: Abbas, barış görüşmelerini yeniden başlatalım

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasında Yahudi kimliğinin güçlendirilmesinin artık diaspora Yahudilerinin görevi olmadığını dile getirirken, Washington’daki konuşmasında Filistinlilerle büyük imtiyazlara vermeye hazır olduğunu dile getirdi.

   

  --Daha gelişmiş ve daha pahalı jetler İsrail yolunda

  ABD’nin İsrail’in 25 F-35 gizli savaş jeti talebine gelecek hafta cevap vermesi bekleniyor.  

   

  EKONOMİ BASINI

   

  BLOOMBERG

  --Çin yuanın değerlenmesiyle ilgili çağrılara kulak tıkıyor

  Çin devlet araştırma yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Avrupa'dan ve Japonya'dan gelen çağrılara rağmen ülkede iharacat yeniden canlanana kadar yuanın dolar karşısında değerlenmesine izin verilmeyecek.

   

  --Ronaldo Real Madrid'in satış gelirlerinde Beckham'ı yakalayamadı

  Bu sene Real Madrid'e transferiyle dünyanın en pahalı oyuncusu unvanını alan Cristiano Ronaldo, forma ve diğer yan ürünlerin satış gelirlerinde David Beckham'ın bu takıma transfer olduğu dönemde yaşanan patlamayı gerçekleştiremedi. Bu seneki forma gelirleri 2003 yılında Beckham'ın takıma katıldığı döneme kıyasla yüzde 75 daha az oranda gerçekleşti.

   

  --Axa, AMP'nin teklifi sigorta şirketleri satın alma ve birleşmelerinde artış işareti olabilir

  Fransız sigorta şirketi Axa SA'nın, AMP Ltd ile birlikte, Asya birimini 10 milyar dolara satın alma kararı, dünyada ekonomilerin toparlanmaya başladığı ve kurtarılmış finansal kurumların varlıklarını satmaya başladığı bir dönemde, sigorta şirketleri arasındaki satın alma ve birleşmelerin artacağının işareti olabilir.

   

  CNBC

  --Avrupa Komisyonu Sun Micro-Oracle anlaşmasına karşı çıkıyor

  Avrupa Komisyonu, Oracle Corp’un bilgisayar üreticisi Sun Microsystems satın almasına karşı çıkarak, 7 milyar dolarlık anlaşmayla ilgili şüphelere neden oldu.

   

  --Obama'ya göre, ABD ve Çin arasındaki büyüme dengelenene dek sıkıntılar devam edecek

  ABD Başkanı Barack Obama Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD’nin, Çin’i hem önemli bir iş ortağı hem de güçlü bir rakip olarak gördüğünü ancak iki ülkenin ilişkilerinde karşılarına çıkacak ekonomik dengesizlikler ve riskleri ele alması gerektiğine değindi.

   

  --İngiltere’de perakende satışlar son yedi yılın en yüksek seviyesine çıktı

  İngiltere’de perakende satışlar geçtiğimiz ay Nisan ayından bu yana en hızlı yıllık artışını yaşayarak, Ekim ayında son yedi yılın en yüksek seviyesine çıktı.

   

  CNNMONEY

  --Dow Jones 13 ayın en yüksek seviyesine çıktı

  Küresel ekonomide toparlanma işaretleri ve satın alma anlaşmalarının konuşulmaya başlanması yatırımcıların güvenini artırdı. Dow Jones 200 puan artarken, Nasdaq ve S&P 500 yüzde 2 artış gösterdi.

   

  --Bankacıların ikramiyesi bu sene yüzde 40 daha fazla

  Güçlü finans piyasalarının bankacılığı yeniden kârlı hâle getirmesiyle, küresel finans kurumları bu sene yapacakları ikramiye ödemelerini artırmayı planlıyor. Pazartesi yayımlanan bir rapora göre, dünya genelinde finansal kurumların yaptığı ikramiye ödemlerinde ortalama yüzde 40 oranında artış bekleniyor.

   

  --Elektrik ile çalışan Cadillac üretim yolunda

  Konuya yakın bir kaynağın aktardığı bilgiye göre, General Motors, elektrik ile çalışan Cadillac marka otomobil çalışmalarına başlıyor. Ancak üretilen aracın ne şekilde olacağı ile ilgili son karara varılmış değil.

   

  FORBES

  --Dow Jones yılın en yüksek seviyesine çıktı

  G20'den çıkan küresel ekonomiye likidite pompalanmasının devamına yönelik karar, ABD'de hisselerin yılın en yüksek seviyesine çıkmasını ve borsaların ortalama yüzde 2 seviyesinde değer kazanmasını sağladı. Dow Jones endeksi 2009'un en yüksek seviyesini görürken, dolardaki düşüş devam etti.

   

  --Kraft'ın 16.4 milyar dolarlık Cadbury teklifi satın alma mücadelesini başlattı

  ABD'li gıda devi Kraft'ın, İngiliz şekerleme üreticisi Cadbury'e yaptığı ancak ilk teklifine göre çok da çekici olmayan ikinci teklifi, Cadbury'nin hızlı şekilde red cevabı vermesine neden oldu. Görünen o ki bu satın alma mücadelesi uzun sürecek.

   

  --Japonya maliye bakanı artan uzun vadeli bono faizlerinden endişeli

  Japonya Maliye Bakanı Hirohisa Fujii, uzun vadeli bonoların artan faizlerinin endişe verdiğini söyleyerek, partisinin harcama planlarının, bono yatırımcılarının güvenini bozmayacak şekilde güven sağlaması gerektiğini söyledi.

   

  MARKETWATCH 

  --Altın 1.100 doların üzerinde kapanarak rekor kırdı

  Altının vadeli piyasadaki ons fiyatı, doların son 15 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ve yatırımcıların diğer merkez bankalarının da değerli madeni rezerv olarak tutacakları beklentisine girmesiyle Pazartesi, günü ilk defa 1.100 doların üzerinde kapattı.

   

  --Moody's Çin bankalarında yükseliş öngörüyor ancak analistler temkinli 

  Çin bankalarının hisseleri, Moody's'in bu bankaların görünümlerini artırmasından sonra büyük yükselişler gösterdi. Ancak, analistler bankaların performansı ile ilgili belirsizlikler nedeniyle temkinli duruşunu koruyor.

   

  --Krizde zor duruma düşen bankalarda işler yolunda

  ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) yapılan açıklamaya göre, yönetimin ekonomik krizde ayakta kalmaları için sermayelerini artırmasını istediği 10 büyük finans kurumundan yedisi varlıklarını yeterince artırdı.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı