Gündem Haberleri

  ABD'nin Baltimore kentinde terör tehdidi

  NEW YORK (A.A)
  19.10.2005 - 08:01 | Son Güncelleme:

  Alınan bir terörist saldırı tehdidi üzerine ABD'nin Maryland eyaleti Baltimore şehrindeki Harbor ve Fort McHenry tünellerinin geçici olarak trafiğe kapatılması geride yine cevaplanmamış birçok soru bıraktı.

  Yaklaşık 2 hafta önce, New York'taki metro sistemine yönelik bir terörist saldırı tehdidi konusunda alınan istihbarat üzerine şehirdeki güvenlik önlemleri alarm düzeyine çıkarılmış, şehir sakinlerinin günler süren terör tedirginliğinden sonra söz konusu istihbaratın asılsız olduğu gündeme gelmişti. Tünellerin kapatılmasıyla dün de benzer bir durumun Baltimore'da yaşanmış olduğu yorumları yapılıyor.

  Federal güvenlik görevlilerinin tünele yönelik tehdit konusunda başlattıkları çalışmalar kapsamında 2 şüpheliyi sorguladıkları kaydedilirken, Amerikan güvenlik birimlerinin söz konusu tehditle ilgili olarak bazı kaynaklarca Mısır uyruklu oldukları iddia edilen 6 kişiyi aradıkları kaydedildi.

  Amerikan güvenlik yetkilileri, Baltimore'daki tünellere yönelik terör tehdidi konusunda bilgi veren kaynağın geçmişte benzer durumlarda yararlı bilgiler sağladığını ifade ederken, buna rağmen söz konusu tehdide dair istihbaratın doğruluğunun henüz teyit edilemediğini belirttiler.

  Amerikan medyasında çıkan haberlere göre, bazı Amerikalı güvenlik yetkilileri, söz konusu terörist tehdide dair istihbaratın, “şehre çok miktarda patlayıcı sokulduğu ve bunların bir kamyona yüklenerek tünel içinde patlatılmasının planlandığı” şeklindeki duyumlara dayandığını kaydettiler.

  Öte yandan, başka kaynaklar ise federal ve yerel yetkililerin denizaşırı bir kaynaktan geldiği belirtilen söz konusu istihbarata dayanarak şehirde bir güvenlik alarmı vermeden konu hakkında 2 haftadır çalışmalar yaptıklarını ifade ettiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı