GeriGündem ABD'de tüketiciler pirinç stokluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de tüketiciler pirinç stokluyor

ABD'de, tüketicilerin, süpermarketlere giderek, ihtiyaç fazlası pirinç stokladığı bildirildi.

Özellikle, Asya ve Ortadoğu ile Latin Amerikalı göçmenlerin, ihtiyaçlarının çok üstünde pirinç stoğuna başladıkları belirtiliyor.

Başta Ranch 99 olmak üzere, ağırlıklı olarak tahıl ve pirinç satışı yapan marketlerin yetkilileri, tüketicilerin, 9 kilodan, 23 kiloya kadar varan değişik ağırlıktaki pirinç satın aldıklarını kaydediyorlar.

Uzmanlar ise basındaki haberleri yanlış yorumlayan tüketicilerin, gereksiz yere pirinç stokladığını vurguluyorlar.

Küresel pirinç üretiminin yeterli olduğunu, ABD'de kesinlikle bir pirinç sıkıntısının bulunmadığının altını çizen uzmanlar, bilinçsiz tüketicilerin, pirinç fiyatlarını yükselttiğini ifade ediyorlar.

Bu arada, Tayland başta olmak üzere, pirinç yetiştiricisi ülkelerin ihracatlarını kısmaları ve kartel oluşturma çabaları da pirinç fiyatlarının, yılbaşından buyana üç kat artmasına neden oldu.

Dünyanın en büyük pirinç ihracatçısı Tayland, pirinçte uluslararası fiyatları kontrol edebilmek için Güneydoğu Asyalı komşularıyla birlikte Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) benzeri bir kartel oluşturmayı istiyor.

Tayland Pirinç İhracatçıları Birliği Başkanı Chookiat Ophaswongse, kartel fikrine karşı olduğunu vurguladı. Chookiat, bu tip bir birliğin, Hindistan ve Pakistan gibi büyük üreticileri dışarıda bırakacağı ve çiftçilerin mevsimsel temeldeki pirinç üretimini kontrol etmek zor olduğu için dünya piyasalarına hükmetmenin güç olacağına dikkati çekti.

Ne zaman pirinç konusunda kriz çıkarsa hükümetin kartel oluşturmayı konuştuğunu, bunun hiçbir zaman olmadığını ve olacağını düşünmediğini ifade eden Chookiat, “Çiftçilerin pirinç yetiştirmesini ya da yetiştirmemesini kontrol edemezsiniz. Bu petrol gibi değil” diye konuştu.

Pirinç fiyatlarının artması, küresel ölçekte enflasyonun yükseldiği, kötü hava koşullarının bazı pirinç üreticisi ülkeleri etkilediği bir döneme denk geldi.

Aralarında Hindistan ve Vietnam gibi ülkelerin de bulunduğu bazı Asya ülkelerinin, kendi ihtiyacını garanti altına almak için pirinç ihracatına kısıtlamalar getirmesi soruna katkıda bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle