Gündem Haberleri

  ABD'de şimdi PRİZMA bombası patladı

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  07.06.2013 - 16:49 | Son Güncelleme:

  ABD’de hükümetin Amerikalıların telefon arama dökümlerini takip ettiğinin anlaşılmasıyla patlayan skandal büyüyor. Şimdi de hükümetin PRISM (Prizma) programıyla 9 teknoloji şirketinin serverlarına girdiği ve kişisel bilgilerinize ulaştığı ortaya çıktı.

  ABD’de vatandaşların telefon aramalarına ilişkin kimlik bilgisi ve konuşma içeriği olmadan sadece dökümleri içeren, metadata denilen üst verinin şirketlerce mahkeme kararıyla Amerikan hükümetine verildiğinin anlaşılmasının ardından şimdi de ABD’nin bu bilgileri en az bir ülkeyle daha paylaştığı ve ayrıca Google, Facebook gibi 9 teknoloji şirketinin server'larına girip elektronik posta ve paylaşılan videolara kadar herkesin kişisel verilerine ulaştığı ortaya çıktı.

  ABDde şimdi PRİZMA bombası patladı OBAMA’DAN TELEKULAK

  PRISM BOMBASI
  Guardian Gazetesi’nin patlattığı metadata skandalının ardından, dün de Washington Post Gazetesi PRISM adı verilen bir programla Amerikan Hükümeti’nin elektronik dinlemelerden sorumlu birimi Ulusal İstihbarat Ajansı’nın (NSA) kişilerin e-postalarına da erişimi olduğunu yazdı. Haber 41 sayfalık, istihbarat analistlerinin eğitimi için hazırlanan çok gizli sunuma dayandırıldı ve PRISM’in doğrudan şirketlere ait server’lardan bilgi çektiği belirtildi.

  DOKUZ ŞİRKET
  Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple olmak üzere dokuz şirketin program dahilinde olduğu belirtilirken Nisan 2013 tarihli sunumda verilen bilgilere göre PRISM’in bugün Amerikan istihbaratının en etkin aracı olduğu ve her gün Amerikan Başkanı’na verilen günlük brifinglere şimdiye kadar 1477 kez katkı sağladığı yazıldı.

  ŞİRKETLER REDDETTİ
  Google, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Google kullanıcı bilgilerinin güvenliğine son derece önem verir. Kişisel bilgileri yasalar uyarınca hükümetle paylaşırız. Hükümetin sistemimize bir arka kapı erişimi yoktur” dedi. Aynı şekilde Apple ve Yahoo da iddiaları yalanladı. Ancak PRISM sunumuna göre Amerikan Hükümeti’nin istihbarat konusunda 100 “güvenilir” Amerikan şirketiyle 1970’lerde kurduğu işbirliği geleneğinin bir devam sayılan çalışmanın Bush döneminde 2007’de hazırlandığı, uygulama süresinin sonra erdiği Aralık 2012’de de Obama tarafından uzatıldığı belirtildi.

  UYGULAMA YASAL
  Amerikan istihbarat teşkilatlarının koordinatörü James Clapper, metadata skandalına ilişkin basına sızan mahkeme belgesinin doğruluğunu kabul etti. Clapper, “Çok gizli bir mahkeme kararının izinsiz açıklanması ulusumuzun yüz yüze olduğu çok sayıda tehdidi tespit edip bunlara cevap verme kabiliyetimize uzun vadede dönüşü olmayan zararlar verme ihtimali taşıyor” dedi ve uygulamanın tamamen yasal olduğunu savundu. PRISM konusunda konuşan üst düzey bir istihbarat yetkilisi de uygulamanın FBI ve NSA eliyle 2007’de başladığını doğruladı ama bununla Amerikalıların hedeflenmediğini, yabancılara yönelik bir istihbarat çalışması yapıldığını savundu.

  İNGİLİZLER DEVREDE
  Daily Beast internet sitesi ise Clapper’ın açıklamalarının ardından NSA’nin big data analizi esasına dayanan elindeki telefon metadatasından çıkardığı bilgileri, bazı durumlarda İngilizler ile de paylaştığını ortaya çıkardı. Üst düzey istihbarat yetkilileri, NSA ve İngilizlerin dinlemelerden sorumlu birimi Hükümet Komünikasyonları Genel Merkezi (GCHQ) arasında bir işbirliği olduğunu açıkladı. NSA’in İngilizler dışında bu bilgileri benzer işbirliği anlaşmaları yapılan Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelerle de paylaşıp paylaşmadığı ise anlaşılamadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı