GeriGündem ABD'de kritik ön seçimde sürpriz sonuç
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de kritik ön seçimde sürpriz sonuç

ABD'de kritik ön seçimde sürpriz sonuç
refid:19598857 ilişkili resim dosyası

ABD’de Cumhuriyetçilerin başkan adayını belirlemek için Iowa'da yaptıkları ön seçimden sürpriz sonuçlar çıktı.

Massachusetts eski Valisi Mitt Romney ile büyük bir ivme kazanan Pennsylvania eski senatörü Rick Santorum arasındaki soluksuz yarışta, kazananı sekiz oy belirledi. Romney, 1,774 seçim bölgesinde yapılan ve 123 bin kişinin katıldığı oylamayı 30 bin 15 oyla birinci tamamladı.

 

Romney, yüzde 24,6 oy alırken, Santorum yüzde 24,5'le onu takip etti. Bugüne kadar en sessiz kampanyalardan birini sürdüren Santorum'un böylesine bir başarı elde etmesi, analistleri şaşırttı.

 

ROMNEY VE SANTORUM SEÇİM SONUÇLARINI BÖYLE KUTLADI / FOTO GALERİ

 

İddialı Cumhuriyetçiler ise Iowa'dan hüsranla ayrıldı. Ron Paul yüzde 21 ile üçüncü olurken, Newt Gingrich yüzde 13’le dördüncü oldu. Teksas valisi Rick Perry yüzde 10, Michelle Bachmann ise yüzde 5'te kaldı.

 

Perry, sonuçların belirginleşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Teksas’a dönerek başkanlık yarışına devam edip etmeyeceğine karar vereceğini söyledi.

 

Az sayıdaki destekçisine konuşma yapan Bachmann ise “başkanlık yarışına devam edeceğini, Kasım ayında Obama’yı yenebilecek tek gerçek muhafazakarın kendisi olduğunu” ifade etti.

 

SANTORUM TECAVÜZDE BİLE KÜRTAJA KARŞI

İngiltere’de patlak veren telekulak skandalı nedeniyle zor günler geçiren News Corporation’ın sahibi Rupert Murdoch, Santorum’a en son destek veren ünlülerden oldu. Murdoch, "Santorum’un vizyonunun ABD için çok önemli olduğunu” belirtti.

 

Muhafazakar görüşleriyle dikkat çeken 1958 doğumlu Santorum, tecavüzde bile kürtaj yapılmasına karşı çıkıyor. Santorum ayrıca, Katolik olmasıyla da dikkat çekiyor. ABD'de nüfusun büyük bir çoğunluğu ve Cumhuriyetçi Parti destekçilerinin önemli kısmı Protestan. Bu nedenle Katolik olması, Santorum için bir dezavantaj olarak gösteriliyor.

 

Cumhuriyetçi Parti adaylarının Ağustos ayında kesinleşecek başkan adayı, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde Barack Obama'yla yarışacak.

 

MCCAIN, ROMNEY’İ DESTEKLEYECEK

Cumhuriyetçi Parti'nin 2008 yılındaki başkanlık seçimlerinde adayı olan Senatör John McCain, Romney'yi destekleyeceği öğrenildi.

 

CNN televizyonu, McCain'in Romney’e destek vereceğini belirten açıklamasını New Hampshire eyaletinde yapacağınıbildirdi.

 

McCain, 2008 yılında Iowa’daki seçimde ancak dördüncü olabilmiş ancak Cumhuriyetçilerin başkan adayı seçilmeyi başarmıştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle