Gündem Haberleri

  ABD vatandaşı sahte şeyhe beraat

  Hürriyet Haber
  06.12.2001 - 16:36 | Son Güncelleme:

  İzmir`de, ``halkı din farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği`` iddiasıyla yargılanan ABD vatandaşı Aydoğan Fuat, delil yetersizliğinden beraat etti. Tutuklu bulunan Fuat, tahliye edildi.

  İzmir DGM`deki duruşmada, tutuklu sanık Aydoğan Fuat hazır bulundu. Hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenen Fuat, son savunmasında, özel bir televizyonun düzenlediği oyuna kurban gittiğinive hakkında dava açıldığını belirterek "Benim yabancı uyruklu olmam nedeniyle, bu tip tertipler sonucu mağdur ediliyorum. Bu olay, benden ziyade Türkiye`nin itibarını dış devletler nezdinde zedelemiştir" dedi. Fuat suçsuz olduğunu savunarak beraatini talep etti.

  Mahkeme, sanığın "suç kastıyla hareket ederek üzerine atılı suçu işlediği yolunda, mahkumiyetine yeterli her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından" beraatine karar verdi. Mahkeme, Fuat`ın beraat etmesi nedeniyle tutukluluğunun ortadan kaldırılarak tahliye edilmesini kararlaştırdı.

  Kıbrısi tarikatının ileri gelenlerinden olduğu iddia edilen Fuat`ın, bir evde düzenlediği toplantıda, "Tarikat insana nasıl yaşanacağını öğretir. Amerika laik bir ülkedir ve ben bu ülkeyi seviyorum. Ordunun vazifesi, sınırları beklemektir. Asker, şehrin içine kadar inen teröristlerle uğraşsın, bizimle uğraşmasın. Ben Allah`ın askeriyim. Allahın askeri demek mücahit demektir. Ben mücahitim. CIA ajanı değilim. Fakir insanlara yardım ediyorum" dediği iddiasıyla hakkında dava açılmıştı.

  Fuat, ayrıca İzmir 14. Asliye Ceza Mahkemesinde de "Tekke ve Zaviyelerin Kapatılmasına Dair Kanun" ile "Kılık Kıyafet ve Şapka Kanunu`na" muhalefet ettiği iddiasıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı