GeriGündem ‘ABD istihbarat vermedi’ tartışması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘ABD istihbarat vermedi’ tartışması

İŞTE ŞEHİTLERİMİZİN FOTOĞRAFLARI

İŞTE HAİN SALDIRININ YAPILDIĞI KARAKOL

BÖLGEDE ARAMA TARAMA FAALİYETLERİ YOĞUNLAŞTIRILDI / FOTO GALERİ

YARALI ASKERLER HASTANEYE BÖYLE GETİRİLDİ / WEB TV

SALDIRI, istihbarat zafiyeti olup olmadığı tartışmasına da neden oldu. Baskının ne şekilde gerçekleşmiş olabileceği sorusuna askeri uzmanların yanıtları şöyle:
- 250 teröristin aynı gün içinde Türkiye’ye sızdığı sonucunu çıkarmamalı. Bir süredir ikişer-üçlü gruplar halinde sızarak belirtilen bölgede toplanmaları ve yeterli sayıya ulaştıktan sonra verilecek talimatı beklemeleri istenmiştir.
- İsrail operatörlerini çekse de Türk operatörler Heron’ları uçurabiliyor. Ancak teröristler bölgedeki derin vadileri kullanarak sızdılar. Heron’lar her zaman ikişer-üçlü grupları belirleyemiyor.
- Yağmur ve sis nedeniyle termal kameralar, hareketliliği tespit edememiş olabilir. Ayrıca teröristler termal kameralara, Heron’lara ve diğer insansız hava araçlarına (İHA) karşı önlem olarak, ya elbiselerini ıslatıyorlar veya üzerlerine ıslak çarşaf alıyorlar.
- Türkiye’nin elindeki altı Heron’un Kuzey Irak Hava Sahası’nı denetleme izni bulunup bulunmadığı da net değil.
- ABD’nin kendi İHA’larıyla belirlediği hareketlilikle ilgili bilgiler önce ABD’deki merkeze gidiyor. Orada değerlendirildikten sonra Erbil’deki üçlü koordinasyon merkezine, oradan da Genelkurmay’a geliyor. Dolayısıyla oldukça uzun bir zaman alıyor.
- K.Irak’taki yönetim, istihbarat toplamıyor, paylaşmıyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle