GeriGündem ABD: Dünya bize güvenmesin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: Dünya bize güvenmesin

ABD: Dünya bize güvenmesin
refid:15133827-spot ilişkili resim dosyası

Her yıl birbirinden ilginç protesto gösterilerine sahne olan G20 zirvesi için Toronto’ya gelen liderler küresel ekonomideki sorunları tartışacak. Bu yılda farklı gösterilerin gerçekleştiği toplantıda ABD ile Avrupa’nın çözüm önerilerinin çatışması beklenirken, ABD’nin en yetkili isimlerinden biri Avrupa’ya net bir mesaj verdi.

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, yarın Kanada’da gerçekleşecek G-20 zirvesi öncesinde, BBC'ye yaptığı açıklamalarda "dünyanın artık eskiden olduğu gibi ABD'ye bel bağlayamayacağını" söyledi.

   

Küresel ekonominin gelişmesi için diğer önemli ekonomilerin de daha fazla büyümesi gerektiğini söyleyen Geithner, açıkların kapatılması konusunda ABD ile AB arasındaki politika farklarının çok önemli olmadığını ifade etti.           

 

Toronto'da yapılacak G8 ve G20 zirveleri öncesi Washington'da konuşan Geithner, grubun bütün üyelerinin "büyüme ve güven tesisi sınavına odaklandığını" belirterek toplantılarda bu amaç için çabalayacaklarını ifade etti.    

ABD Hazine Bakanı, Avrupa ve Amerika'nın ekonomik krize yaklaşımlarının farklı olduğunu gördüğünü, ancak öncelikli konunun ekonomik büyüme olması gerektiğini savundu.    

Geithner, "Avrupa, gelecekte daha iyi büyüme rakamlarının yakalanmasını mümkün kılacak reform ve politikaları hayata geçirme yolunda bir tercih kullanabilir." dedi.   

Bazı Avrupa ülkeleri, bütçe açıklarını kapatmak amacıyla, son haftalarda sert kemer sıkma politikalarını hayata geçirmişti. 

ABD Başkanı Barack Obama, G-20 liderlerine gönderdiği mektupta, kemer sıkma politikalarının ekonomik düzlüğe çıkılmasını geciktirmesinden kaygı duyduğunu ifade etmişti.  

Büyük Depresyon'dan bu yana yaşanan en ciddi mali krizin nasıl geride bırakılacağıyla ilgili değerlendirmelerin yapılacağı G-8 ve G-20 zirveleri üç gün sürecek.

Bugün başlayacak toplantılar için Kanada'ya gelen İngiltere Başbakanı David Cameron ise Globe and Mail gazetesine yazdığı makalede "Vermemiz gereken en büyük sözün ne olduğu konusunda kimsenin şüphesi olmasın: Küresel ekonominin tamir edilmesi" dedi.  

       
Yorumları Göster
Yorumları Gizle