Gündem Haberleri

  ABD Büyükelçisi Ricciardone: İnşallah barış çok derin köklerini bulacak

  Canan ALTINTAŞ-Bayram BULUT/DİYARBAKIR,(DHA)
  26.06.2013 - 16:22 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR'ın tarihi ve turistik alanlarını gezen ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, çözüm sürecini değerlendiriken, "İnşallah önümüzdeki haftalarda ve aylarda barış çok derin köklerini bulacaktır. İnşallah bu çatışmalar geçmişte kalacaktır, gelecekte barış, istikrar olacaktır. Bunun için turizm için, yatırım için çok müsait bir yer olarak devam edecektir. Ve daha da cazip olacaktır. Herkesin çok büyük ümidi ve iradesini gördüm. İrade ve istekle barış için herkes çok umutlu. Bizde umutluyuz" dedi.

  ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, dün akşam geldiği Diyarbakır'da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret ettikten sonra bu sabah temaslarına Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret ederek başladı. Sohbet ettiği Vali Kıraç'a kendisini sıcak karşıladığı için teşekkür eden Ricciardone, Diyarbakır'a 90'lı yıllarda geldiğini ve o zamandan bugüne kenti çok değişmiş bulduğunu söyledi. Riccardone, "Dün akşam buraya geldiğimde çok şaşırdım. Herkes çok sıcak bir şekilde bizi karşıladı" dedi.

  ABD BÜYÜKELÇİSİ RICCIARDONE DİYARBAKIR'DA / FOTO GALERİ

  Büyükelçi Ricciardone, daha sonra kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Merkez Sur İlçesi'ndeki Hasanpaşa Hanı'na yürüyerek giden Ricciardone, buradaki esnafla sohbet ettikten sonra 4 ayaklı minareye gitti. Kent sokaklarını yürüyerek gezen Ricciardone, karşılaştığı çocuklara ABD ve Türk bayraklı roşet taktı, çocuklardan biri de büyükelçiye sakız vererek teşekkür etti. Ricciardone, ziyaret ettiği tarihi Ulucami de bol bol fotoğraflar çekti, daha sonra da çocuklarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Burada gazetecilerin ziyaretine ilişkin sorularını yanıtlayan Ricciardone, Diyarbakır'ın çok daha parlak ve değişmiş gördüğünü belirterek, şunları söyledi: "Diyarbakır turistler ve yatırımcılar için çok cazip bir yer olabilir. Bugünlerde özellikle bu barış ümidiyle beraber daha da cazip olacaktır. Çok eğlenceli ve faydalı bir gün ve gece geçirdik. İşadamlarıyla beraber yemek yedik, bir seminer gibiydi. Benim için çok büyük bir dersti çok şey öğrendim. Burası gayet güzel Amerikalılar için çok cazip şimdi çok sakin. İnşallah önümüzdeki haftalarda ve aylarda barış çok derin köklerini bulacaktır. İnşallah bu çatışmalar geçmişte kalacaktır, gelecekte barış, istikrar olacaktır. Bunun için turizm için, yatırım için çok müsait bir yer olarak devam edecektir. Ve daha da cazip olacaktır. Herkesin çok büyük ümidi ve iradesini gördüm. İrade ve istekle barış için herkes çok umutlu. Bizde umutluyuz."

  Büyükelçi Ricciardone, daha sonra ziyaret etitği Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde mum yakarak, dilek diledi. Yetkililerden kilise hakkında bilgi alan Ricciardone, daha sonra karayoluyla Gaziantep'e hareket etti.

   

  RICCARDONE: BARIŞ İÇİN UMUTLUYUZ


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı