GeriGündem AB’den vize kolaylığıyla ilgili ilk ılımlı açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  119
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB’den vize kolaylığıyla ilgili ilk ılımlı açıklama

AB’den vize kolaylığıyla ilgili ilk ılımlı açıklama
refid:15106316 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güney Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci zirvesinin ilk gününde yoğun diplomatik temaslarda bulundu. Gül’ün temasları çerçevesinde bir araya geldiği Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Fule “AB üyeliğinin somut faydasının aday ülkelerin vatandaşlarına gösterilmesi gerek” diyerek AB'nin Türkiye’ye vize uygulamasında kolaylaştırmalara gidilmesi yönünde ılımlı bir mesaj verdi.

İki isim Füle’nin göreve gelişinden bu yana ilk kez bir araya geldi. Görüşmede Türkiye’nin AB üyelik sürecinin gündemin en önemli maddesini oluşturduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı’nın, AB’nin Türkiye için stratejik bir hedef olduğu konusunda toplumsal mutabakatın geçerli olduğunun altını çizdiği ve “dönemsel meselelerin stratejik meselelerle karıştırılmaması gerektiğini” ifade ettiği bildirildi.  

Gül’ün “Müzakere sürecinde iş yapacak olan Türkiye’dir. AB ise Türkiye’yi takip ve teşvik etmelidir. Türkiye her alanda AB standartlarına ulaşmalıdır” dediği kaydedildi.

AB TAAHÜTLERINE SADIK   

Füle ise AB’nin taahhütlerine sadık olduğunu ve Türkiye’ye ayni yolda beraber yürüdüğünü dile getirdiği ifade etti.

Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi,“AB üyeliğinin somut faydasının aday ülkelerin vatandaşlarına gösterilmesi gerek” diyerek Türkiye’yle AB arasında vizeler konusunda bir kolaylık uygulanabileceğinin mesajını verdi.     

Yorumları Göster
Yorumları Gizle