ADnet  
Reklam için
Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 19:01

 ADnet  
Reklam için
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
Tüm Gündem Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

’Leonardo’ Hakan Hürriyet’e anlattı

14 Mart 2008
Razi CANİKLİGİL / NEW YORK
’Leonardo’ Hakan Hürriyet’e anlattı
Tam 43 milyon dolarlık dolandırıcılık yapmaktan halen ABD’de cezaevinde bulunan Hakan Yalıncak, ilk kez bir Türk gazetesine konuştu.

’Amerikan ekonomisi için risk’ olarak tanımlanan, tutuklu arkadaşlarının bile ’Türk Harry Potter’ lakabı taktığı Hakan, sahte çek işini, başrolünü Leonardo DiCaprio’nun oynadığı ’Sıkıysa Yakala’ filminden öğrendiğini söyledi.

ABD’de, 43 milyon dolarlık dolandırıcılık suçlamasıyla FBI tarafından yakalandıktan sonra adını dünyaya duyuran 23 yaşındaki Türk Hakan Yalıncak ile cezaevinde konuştuk. Savcı, ’Açıkgöz dolandırıcı’ ve ’Amerikan ekonomisi için risk’ ifadesini kullandığı Hakan için, 90 yıl hapis istedi. Ancak, 42 ay üzerinden hükümet ile anlaşmaya vararak tüm suçları kabul eden Hakan, 6 ay sonra Türkiye’ye iade edilecek. New York Üniversitesi’nde daha birinci sınıfta okurken çek sahtekarlığı ve dolandırıcılıktan yakalanan Yalıncak’ın, birçok yatırımcıyı toplam 7 milyon dolar dolandırdığı ortaya çıkmıştı. Genç Türk ayrıca, 18 milyon dolar da sahte çek hazırladığı yönünde suçlamalarla annesi Ayfer Afet Yalıncak ile ayrı ayrı yargılanmıştı.

LAKABI SKANDAL ÇOCUK

Hürriyet’in, Kuzey Carolina’nın Winton kasabasındaki Rivers Correctional Facility Cezaevi’nde görüştüğü Hakan Yalıncak, ilk defa bir Türk gazetesine konuştuğunu, Amerikalı gazetecilerin kendisini hep ’skandal çocuk’ olarak gördüğü için gerçeği bir türlü yansıtamadıklarını iddia etti. Yattığı hapishaneye karşı ’az yemek vermekten’ açtığı dava halen süren Hakan Yalıncak, gardiyanın gözetiminde, bir odada bizle 2 saat başbaşa görüştü.
        
İLK İŞTE YAKALANDI

Hakan, "Daha ilk işinizde yakayı ele vermişsiniz. Sonra nasıl para topladınız" sorusunu da şöyle yanıtladı: "Ben bu işlere, Avukat Michael Lagamaro ve ortağım Mathew Thomas ile başladım. Kiminle konuşsak herkese, ’Bu çocuk dahi, bu işleri iyi biliyor’ dediler. 18 yaşımdaydım. ’Hedge Fund’ işini üniversitede ilk senemde öğrendim. Hemen denemek istedim. Paramız yoktu. Bu işi Mathew Thomas’ın kredi kartlarıyla yaptık. Ailesi bilmesin diye kart adreslerini evime çevirdik. 460 bin dolar çektik. Banka bu kadar para çekildiğini görünce polise bildirdi.Bizi savunması için yüksek profili olduğu iddia edilen Avukat Michael Sherman ile anlaştık. Bu arada ortağım Thomas, 2 milyon dolar toplamayı başardı. Mart 2005 yılında, 2.8 milyon dolar yatıran iki yatırımcımız bize dava açtı. Banka hesaplarımız dondu. Acele para bulmamız gerekiyordu. Paniğe kapıldık. Ne yapsak diye düşünürken, geçici çözüm olarak, sahte çek hazırlamaya karar verdik." Hakan, çek işini, ünlü aktör Leonardo DiCaprio’nun ’Catch me if you can (Sıkıysa yakala)’ filminde gördüğünü belirtti ve şöyle konuştu: "Kırtasiyeye gidip çek defteri aldım. Üzerine, filmde olduğu gibi sahte imzalar atıp, firma isimleri yazdım. Daha sonra birisi 12 diğeri 6 milyon dolar olan 2 çeki İsviçre’deki bankaya Fedex ile gönderdik. Ancak bu sahte çeklerin karşılıksız olduğunun anlaşılması için geçen 5 gün süre içinde, bize dava açan yatırımcılara bu parayı göstererek ödeme yapmak istedik. İsviçre’den gelen bankacılarla New York Drake Otel’de görüştük. Avukat Legamario, ’Hakan 20 milyon dolar koyacak, hesabı açın’ dedi. Hesap açıldı ve hazırladığım çekler oraya gönderildi. Bank Of New York’ta 2 gün geçikme olunca amacımıza ulaşamadık."

ÇOK ZENGİN ROLÜ YAPTI

"Bankacılar size nasıl inandı" sorusuna da Hakan şu yanıtı verdi: "Mathew Thomas, herkese benim çok zengin olduğumu söyledi. Odadaki tüm yatırımcılar, İsviçreli bankacılara bu çeklerin sahte olduğunu bildikleri halde, bu çekler iyi dediler. Orada beni büyük bir iskemleye oturttular. Bende memnun kaldım. Bankaya hep Michael Lagamaro ile gittik. Bu işleri yaparken hep yanımdaydı. O hiç yargılanmadı. Borcumun 1 milyon 140 bin dolarını ödedim. 3 milyon dolar daha borcum var. 1 milyon 205 bin dolar New York Üniversitesi, 2 milyon dolar da avukatlara gitti. Birde Porche araba almıştık. Ofis için de 250 bin dolar ödemiştik." dedi.

ÖLDÜ GÖSTERECEKLERDİ

30 milyon dolarlık hayat sigortası yaptırdığını belirten Hakan, bu olayı da şöyle anlattı: "Durum çok kötü gitmeye başlayınca, Lagamaro, ’Hakan sana hayat sigortası yapalım. Diplomanı alıp ortadan kaybolursun. Seni öldü gösteririz. Tüm problemleri çözeriz’ dedi. Daha sonra 250 milyon dolar daha hayat sigortası yapmak istedik. Sonuçta beni 800 milyon dolarlık adam gibi gösteriyorlardı. 18 yaşında bir çocuktum. Bu insanlar beni hiç uyarmadı. Hep kendilerini sağlama alıp beni ateşe attılar. Medya hep beni suçlu gösterdi. Annem yalan söylediğimi bildiği halde, beni durdurmadığı için yargılandı. Onun suçu yoktu. Benim suçumdan dolayı ceza aldı. Annem geçmişte sahte doktorluk yaptığı için onu hep suçlu gösterdiler."

TÜRK HARRY POTTER

Hakan, 6 avukata dava açtığını ve hepsini de kazandığını söyledi ve şöyle devam etti: "Herkes çok zeki olduğumu, avukat olmam gerektiğini söylüyor. Tutuklulara hukuki konularda yardımcı oluyorum. Beni çok seviyorlar, ’Türk Harry Potter’ diyorlar. Hapishanedeyken şimdiki avukatıma özel işler yaptım. Karşılığında 1500 dolar kazandım. Tüm bu davalar bittikten sonra, bana 250 ile 500 bin dolar arasında kalacak. Herkes, avukatlara onbinlerce dolar vermektense, benimle anlaşmayı tercih edecek. Evet, hata yaptım. Bazıları da 18 yaşındayken insan öldürüyor. Parayı davalar sonunda ödeyeceğim. Bana kimse bunları yapma demedi. Şu an 23 yaşındayım. Türkiye’ye döndüğümde hukuk okuyacağım. Japonca, İngilizce ve Türkçe ana lisanlarım. İyi bir avukat olacağım. Askerliğimi yaptıktan sonrada evlenip çoluk çocuğa karışacağım."

Geceyarısı Ekspresi benzetmesi

Hakan Yalıncak, önce kolundaki büyük yara izini gösterdi, nasıl meydana geldiğini anlattı: "Eski avukatım Mike Shermann ile tartışamamız sırasında sinirlenip, kolumu jiletle kestim. Şantaj yaptı. Ödediğim paraları davamızda değil başka işlerde kullandı. Davamıza iyi bakmadı. Ben de onu dava ettim. Gardiyanlar, ’Siz Geceyarısı Ekspresi filminde Billy’e nasıl baktıysanız, sana öyle bakacağız’ dediler. Hapishane doktoru, kesik koluma dikiş bile atmadı."

Hedge Fund nedir?

1949 yılında Alfred Winslow Jones tarafından menkul kıymet yatırımı şeklinde oluşturulan ’Hedge Fund’lar, yüksek miktarlarda, uluslararası piyasalarda özgürce faaliyet gösteren, genelde kısa vadeli hareketleri kapsayan riski yüksek yatırım araçları olarak tanımlanabilir. Sınır tanımayan yatırımları ile tanınırlar. Bu nedenle piyasaları çok iyi analiz eden yatırım uzmanlarınca yönetilirler. Özellikle gelişmekte olan ülke ekonomileri takip edilerek, yatırımlar orada yoğunlaştırılır.

Gerçek efsane

HAKAN Yalıncak’ın esinlendiğini belirttiği ’Sıkıysa Yakala’ adlı film, gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcılardan Frank W. Abagnale Jr.’ın hayatını anlatıyor. Steven Spielberg’ün çektiği filmde başrolleri Leonardo DiCaprio ile Tom Hanks oynuyor. Abagnale Jr.’ın bir çok takma adı vardı. Dolandırıcılık tarihinin en cesur kalpazanı olan Abagnale Jr., pilot üniforması giyerek Pan Am Havayolları’nda yardımcı pilotluk, hukuk diploması olmadığı halde savcı yardımcılığı bile yaptı. Henüz 21 yaşındayken sahte çeklerle bankaları 2.5 milyon dolar dolandırdı. ABD’nin yanısıra tam 26 ülkede aranan Abagnale, hapiste FBI ile işbirliği yapmaya başladı. Cezası tamamlandıktan sonra da dolandırıcılık suçlarına karşı danışma hizmeti veren bir firma kurdu.
  Yorum Sayısı 3 / 45     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
KEMALİ MİLLİYE 14/03/2008 - 15:34
Sahte diploma ile on yıl devlet memurluğu yaparak teşekkür ve takdirname alan BAHAR KARASU adlı bayanın eline su dökülemez...
Çok İyi %83 İyi %16 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
sevtap boz 14/03/2008 - 14:21
yazık valla bir de zekisin diye kandırmışlar üzerinden oyun oynamışlar.bizimki de kendini zeki falan sanıyor.Kimbilir ne paralar döndü de haberi yoktur garibin.Neyse türkiye de de olsa pek bir şey fark etmezdi.küçük yaşta cinayet işletilip sonrada kahraman ilan edilen ne saf çocuklar var bu ülkede..
Çok İyi %100 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
maya ak 14/03/2008 - 13:50
dolandırıcıların kralı ya adama bak
Çok İyi %37 İyi %0 Normal %0 Kötü %25 Beğenmedim %37
Bu haberin diğer yorumcuları
EMİRŞAH DOĞU
Candan Bora
HAZAR İSMAİLoğlu
NİHAN COŞKUNDENİZ
METEHAN ANT
Metin BAŞPINAR
hasan bozkurt
duruzel duruzel
Ayhan Gölcük
Ali Cengiz Topcuoğlu
meliha yalçınkaya
funda gokmen
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 45     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH