Ana Sayfa
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
06 Ekim 2015 Salı 19:23
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
ANNEYİZ BİZ
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Gündem
Önceki Haber     Sonraki Haber

Çankırı’daki sığınmacılara BM incelemesi

22 Şubat 2008
Ethem YENİGÜRBÜZ/ÇANKIRI, (DHA)
BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği heyeti, incelemelerde bulunmak üzere Çankırı’ya geldi. Çankırı’da 2 gün kalan heyette BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Dış İlişkiler Sorumlusu Metin Çorabatır, Kalıcı Çözümler Uzmanı Katja Çilenti ve Özge Hassa ile sığınmacılarla iletişim kurabilmek için tercümanlar yer aldı.

Çankırı’da geçici barınmaya tabi tutulan 39’u İranlı, 122’si Iraklı olan sığınmacılarla doğrudan görüşen heyet bu insanların karşılaştıkları sorunları belirledi. Heyet daha sonra Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi’nde Çankırılı basın mensupları ile bir araya geldi.

Basını bilgilendirmek amacıyla düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Metin Çorabatır, mülteciler ve sığınmacılar hakkında kamuoyunda yeterli bilinçlenmenin oluşmadığını belirterek, “Amacımız bu tür ziyaretler ve toplantılarla hem sorunları yerinde tespit etmek, hem de sizler aracılığı ile kamuoyunun bilinçlendirilmesini sağlamaktır. Hiçbir insan yaşadığı topraklardan, hiç bilmediği, dilini dahi konuşamadığı bir bölgeye isteyerek gitmek istemez. Yaşadıkları ülkeden her ne sebeple olursa olsun ayrılmak zorunda bu insanlar geçici olarak belli bölgelerde belirli kurallar çerçevesinde barınıyorlar. Çankırı’da da bir süredir sığınmacı olarak özellikle İran ve Irak uyruklu insanlar bulunuyor. Bizler sığınmacılarla yaptığımız görüşmelerde ve edindiğimiz izlenimlere göre Çankırı’da sığınmacıların sosyal bir sorun yaratmadığını gözlemledik. Emniyet yetkililerinin davranışları, halkın yaklaşımı son derece pozitif. Elbette bu insanların çoğunluğu varını yoğunu geldikleri yerlerde bırakıp sığınmacı durumuna düştüler. Bu nedenle ciddi ekonomik sıkıntı yaşıyorlar. Daha da önemlisi bir çoğu psikolojik travma halinde. Sığınmacılara iyi davranmak bir insanlık görevi” diye konuştu.

BM Türkiye Yüksek Komiserliği uzmanlarından Özge Hassa da Türkiye’de 30 ilde yaklaşık 12 bin mülteci ve sığınmacının bulunduğunu belirterek, “Bu insanların yaşadıkları bölgelerde ekonomik ve psikolojik çok ciddi sorunları var. Kurumumuz % 98’i bağış, % 2 si de Birleşmiş Milletler katkısı olmak üzere sınırlı bir bütçe ile faaliyetini sürdürmektedir. Bu neden le 2006 yılı Haziran ayında yürürlüğe giren uygulama talimatı ile mülteci ve sığınmacılara nasıl yardım yapılabileceği belirlendi. Yardım yapılabilmesi için uzun bir araştırma süresi gerekiyor. Bu süre içinde sığınmacılar ciddi problemlerle karşı karşıya kalıyor. Kiralık ev bulmakta zorlanıyorlar, dil bilmedikleri için tercüman konusu ciddi bir sorun oluyor. Hastalandıklarında ilaç almakta zorlanıyorlar. Çankırı’da da bu konularda elbette sıkıntı var ama vatandaşların ve yerel yöneticilerin olumlu bakışı ile sorun ciddi boyutlarda değil” dedi.

   
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
 ADnet Reklamları Reklam vermek için tıklayınız    
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH