Ana Sayfa
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
13 Ekim 2015 Salı 11:51
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
ANNEYİZ BİZ
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Gündem
Önceki Haber     Sonraki Haber

Cemaati değil malı olan patrikhane

30 Ocak 2008
Ayda KAYAR - Mustafa KINALI / İSTANBUL
Cemaati değil malı olan patrikhane
Adı Ergenekon operasyonu ile gündeme gelen, örgütün ’beyinlerinin merkezi’ denen Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, hayli ilginç özellikler taşıyor. Türk devletinin Fener Rum Patrikhanesi’ne karşı desteklediği patrikhanenin tümü aynı aileden. Ve cemaati ’yok’ denecek kadar az olsa da, patrikhane, çok ciddi bir mal varlığının sahibi.

ADI bile çoğu kez yanlış yazılan Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, arada bir, basın sözcüsü Sevgi Erenerol’un milliyetçi açıklamalarıyla basında yer alırdı. Patrik Paşa Erenerol’un ise adını bilen bile yoktu. Ancak bu patrikhane, Ergenekon Operasyonu’nda yasadışı örgütün merkez üssü olduğu iddiasıyla karşımıza çıktı. Polisin verdiği bilgiye göre, Ergenekon oluşumunun toplantıları patrikhanede yapılıyor, dünya çapında ses getirecek suikast planları burada yapılıyor, gizli evrak burada saklanıyordu.

CEMAATİ BELİRSİZ

Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, daima, Fener Rum Patrikhanesi’ne karşı Türk devletinin dengesi olarak gözüktü. Patrikhane sözcüsü Erenerol, sık sık, Fener Rum Patrikhanesi’ne karşı açıklamalar yaptı, misyonerliğe karşı sert sözleriyle dikkat çekti. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Ermeni Sempozyumu protestocularıyla, Avukat Kemal Kerinçsiz’in yanında yerini alan Erenerol, Hrant Dink’in 301. maddeden yargılandığı davaya müdahil olmak istedi. Bir vakıf yönetim kurulunun yönettiği patrikhane, aslında hiçbir zaman bilinen ortodoks adetlerine de uymadı. Bir ’Sen Sinod Meclisi’ olmadı, Patrikleri ne ilahiyat eğitimi ne hıristiyan ruhani isimleri aldı. Ortodoks geleneklerine göre episkoposların, yani patriklerin evlenme yasağı olmasına rağmen, Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’nin hiçbir lideri buna uymadı. Cemaati ise tam bir muamma. Bazı kaynaklara göre 4 kişi, bazılarına göre 161. "1968’den beri cemaati yok" deyenler de var.

İLK PAPA AFOROZ EDİLDİ

Patrikhanenin kuruluşu, 1920’li yıllara uzanıyor. Türkiye bağımsızlık mücadelesi verirken, Fener Rum Patrikhanesi, ülkenin işgaline karşı çıkmadı. Kökünün Karaman Türkleri’ne dayandığını söyleyen, 1884 Yozgat Akmağdeni doğumlu Eftim Karahisaritis, bu yıllarda Kırıkkale’nin Keskin ilçesi metropolit vekilliğine atandı. Kısa süre sonra da, patrikhanenin Türk Ortodoksları Helenleştirilmeye çalıştığını söyleyince, afaroz edildi. Bunun üzerine Eftim, kendisi gibi düşünen Ortodokslar’ı 1921’de Kayseri’de topladı. Bu toplantıyla, Bağımsız Anadolu Ortodoks Kilisesi kuruldu. Ankara hükümeti de bu kiliseyi destekledi. Karahisaritis, artık Papa Eftim’di. Kuvay-ı Milliye’yi ve Atatürk’ü destekleyen grup, "Anadolu’da Ortodoks Sadası" Dergisi’yle, Fener Rum Patrikhanesi’ne savaş açtı. İstiklal Madalyası verilip, gazi maaşı bağlanan Papa eftim, Zeki Erenerol adını aldı.

HİÇ ’DOKUNULMADI’

1923’te Anadolu’daki ortodokslarla, Yunanistan’daki müslümanlar arasında yaşanan mübadele herşeyi altüst etti. Bağımsız Anadolu Ortodoks Patrikhanesi, lağvedildi. Zaten cemaati de kalmamıştı. Papa Eftim ve yakınları, Başbakan İsmet İnönü’nün de imzası bulunan bir Bakanlar Kurulu kararnamesiyle mübadeleden muaf tutuldu. İki kız ve bir erkek kardeşi Selanik yakınlarındaki Arides Kasabası’na yerleşen, yanında sadece bir kız kardeşi kalan Eftim, İstanbul’da yeni kilisesini, yani Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’ni kurdu. Yine Papa Eftim’di.

HEPSİ ERENEROL

Tarih, 1940’ları gösterdiğinde Fener Rum Patrikhanesi’yle devletin ilişkileri düzeldi. Papa Eftim’in ise cemaati azaldı. 1965’te kriz sırasında oğulları Turgut ve Selçuk Erenerol, Galata’daki Ayios İoannis ve Ayios Nikolaos Kiliseleri’ni, patrikhane kiliselerine kattılar. Kiliseler, devletin de oluruyla akarlarıyla birlikte Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’ne devredildi. Papa Eftim’in ölümünden sonra 1968’de büyük oğlu Turgut, 1991’de de küçük oğlu Selçuk Erenerol patrik oldular. Selçuk Erenerol 2002’de öldüğünde yerine oğlu Paşa Ümit Erenerol geldi. Patrikhanenin Galata ve çevresindeki dört kilisesinden biri yol çalışmaları sırasında yıkıldı. Biri restore edildikten sonra, açılamadan 2002’de yandı. Şu anda iki kilisesi bulunan Patrikhane’nin merkezi Necatibey Caddesi’ndeki Meryem Ana Kilisesi.

Avukatın milliyetçi vurgusu

SEVGİ Erenerol’un tutuklanmasından sonra Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi adına açıklama yapan Avukat Safiye Karayel, Erenerol ve patrikhanenin milliyetçiliğine gönderme yaptı. Karayel, "Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi ve değerli basın sözcüsü Sevgi Erenerol, her zeminde Türk devletinin hak ve menfaatlerini savunmuş, bundan sonrada aynı azim ve sadakat ile yüce Türk Milleti için çalışacaktır" dedi.

İki işhanı, onlarca dükkán vakfın malı

BAĞIMSIZ Türk Ortodoks Patrikhanesi İstanbul Başpiskoposluğu Vakfı, üç kiliseyi akarlarıyla birlikte aldığı için mülk zengini. Patrikhanenin 2006 itibarıyla varlıkları şunlar:

Beyoğlu Necatibey Caddesi’nde 122 ada, 2 parselde 6 dükkan.

Sakızcılar Sokak, 5 parselde kilisenin bünyesinde 2 katlı 2 dükkan.

Vekilharç Sokak 5 parsel’de kilise bünyesinde 2 dükkan.

Vekilharç Sokak’ta 120 ada, 14 parselde Paşahanı, alt kat dükkan.

Kemeraltı Caddesi’den 124 ada 25 parselde Galata Rum İlkokulu (Mahkeme kararıyla Rum Vakfı’na verildi.)

Beyoğlu 77 ada 18 parselde dükkanlar.

Vakıflar Başmüdürlüğü’nün kiraya verdiği bazı dükkanlar.

Hazineye ait olan kendilerinin kullandığı bazı dükkanlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü mal varlığı yanı sıra bilançolarını ve yönetimini de bu vakıflardan istiyor. 2006 bildirimine göre vakfın başkanı Paşa Ümit Erenerol, genel sekreteri ise Sevgi Erenerol görülüyor.
  Yorum Sayısı 3 / 48     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
YILDIRIM BAYAZIT TERZİ 30/01/2008 - 11:50
ARANILACAK VE İZLENECEK TEK YER VAR FENER PATRİKHANESİ VE BAŞPİSKOPOZU...
BAŞKA YERLERİ ARAMAYIN ,İZLEMEYİNİZ...
Çok İyi %71 İyi %0 Normal %0 Kötü %2 Beğenmedim %26
tahsin turan 30/01/2008 - 11:42
LAİK DEVLET İÇİNDE ORTDAKOSTAN BOZMA KARANLIK DEVLET..
Çok İyi %43 İyi %0 Normal %0 Kötü %7 Beğenmedim %48
Serkan GÖKÇE 30/01/2008 - 11:41
bu kadar mal varlıgını nasıl elde etmiş be
Çok İyi %34 İyi %0 Normal %0 Kötü %2 Beğenmedim %62
Bu haberin diğer yorumcuları
selim pusat
atilla dogukan
Barış Bozkurt
Can Kulah
Yavuzhan Karagöz
Fevki Seçkin
ahmet selim
erhan yildirim
atilla Ar
kara karga
İbrahim KURT
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 48     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
 ADnet Reklamları Reklam vermek için tıklayınız    
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH