Gündem Haberleri

  75 kurban denizden çıkarıldı

  Hürriyet Planet
  31.05.2011 - 14:42 | Son Güncelleme:

  Bundan iki yıl önce Paris-Rio de Janeiro seferini yaparken Brezilya açıklarında düşen Air France uçağının enkazından 75 kurbanın cenazelerinin çıkarıldığı bildirildi.

  CNN televizyonuna konuşan Fransız Kurbanlar Birliği Başkan Yardımcısı Robert Soulas, 1 Haziran 2009’da düşen uçağın enkazından çıkarılan kurbanların kimliklerinin henüz tespit edilemediğini belirtti.

   

  Air France uçağı Atlas Okyanusu’na çakılmış, aralarında dünyaca ünlü Türk çello sanatçısı Ceren Necipoğlu’nun da bulunduğu 228 kişi kazada hayatını kaybetmişti. Robot denizaltıların yürüttüğü uzun çalışmalar sonucu uçağın enkazı bu yıl başlarında bulunmuştu.

   

  Enkaz bulunduğu günlerde açıklama yapan uzmanlar kurbanların çoğunun bedenlerinin enkazda sıkışmış halde bulunduğunu belirtmişti. Kazanın hemen ardından sadece 50 kadar kişinin cesedine ulaşılabilmişti.

   

  Soulasi süreçle ilgili son gelişmeleri kurbanların ailelerini bilgilendirmekle görevlendirilen bir Fransız hükümet yetkilisinden öğrendiğini ifade etti.

   

  Daha önce de kurbanların çıkarılmasına karşı olduğunu açıklayan Soulas, “Ben şahsen sevdiklerimizin bedenlerinin denizin dibinde kalmasını tercih ederdim” dedi. Operasyondan önce kurbanların ailelerinden cenazelerin sudan çıkarılması için izin alınmıştı.

   

  Geçtiğimiz günlerde uçağın kara kutuları deşifre edilmiş, kazanın 3 buçuk dakika sürdüğü ve o sırada ana pilotun kokpitte bulunmadığı açıklanmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı