GeriGündem 70'lik dedenin iş azmi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

70'lik dedenin iş azmi

Adapazarı`nda iki gözü görmeyen ve mesleği olmayan 70 yaşındaki Ferat Çiftgün, minibüse para ayıramadığı için her gün 'gündelik iş bulurum' umuduyla, köyünden kent merkezine yaklaşık 15 kilometre yürüyor.

Merkeze bağlı Taşlık Köyü`nde oturan Çiftgün, görme yeteneğini küçük yaşlarda kaybetmiş ve hiç evlenmemiş. Kardeşinin evinde barınan Çiftgün, gözleri görmemesine karşın, köyde çobanlık ve gündelik işler yaparak aile bütçesine katkıda bulunmuş.

Yaşı ilerlemesine rağmen dinçliğini koruyan ve iş bulduğunda çalışmaya devam eden Çiftgün, yaşam öyküsünü, Adapazarı`na yürürken karşılaştığı A.A muhabirine anlattı:

"Gözlerimi kaybetmekle başlayan talihsizlik yakamı bırakmadı. Görmediğim için evlenemedim ve kardeşimin yanına sığındım. Ama onun daevi 3 kez yandı. Canımıza birşey gelmedi ama büyük zarara uğradı. Krizsonrasında da herşey daha da kötüleşti. İş verdiklerinde zaman zaman köyde çobanlık yapıyorum ya da yeğenimin yardımıyla Adapazarı`na gidip, ekmek parası kazanabileceğim bir iş arıyorum."

Her zaman minibüse binecek parası olmadığını, bu nedenle genellikle köyden Adapazarı`na yürüyürek gidip dönmek zorunda kaldığını anlatan Çiftgün, şunları kaydetti:

"Bu kadar yolu yürüyorum ama orada işim de hazır değil. Kapı kapı dolaşıp, 'Yapabileceğim bir iş var mı' diye soruyorum. Yaşım ve gözlerimin durumu nedeniyle çoğunlukla boş ayrılıyorum. Çok nadir de olsa, herhalde bana acıdıklarından olsa gerek, hafif bir iş söyleyip harçlık verenler oluyor. Her gün kilometrelerce yürüyorum, buna üşenmiyorum ama iş bulamayıp akşam eve elim boş döndüğümde, karanlık olan dünyam iyice kararıyor."

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle