Gündem Haberleri

  7 dakikalık dehşeti atlattı mı

  Hürriyet Haber
  06.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ve beklenen gün geldi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın şimdiye kadar ürettiği gezegenler arası en zeki gezgin robotu ‘Curiosity’nin (Merak), siz bu haberi okurken, Mars’a inmiş olması gerekiyor.

  Bugün TSİ 07.31’de Kızıl Gezegen Mars’a inmesi beklenen ‘Curiosity’nin, Mars’ın sırrını çözmesi umuluyor. Tam 2.5 milyar dolar değerindeki projedeki en önemli an için nefesler tutulurken, nükleer güçle işleyen, yaklaşık 900 kilogramlık ‘Curiosity’nin Mars’a inişi sırasında “yedi dakikalık dehşet” yaşayacağı söyleniyor. NASA, Curiosity’nin Mars’a inişinin teyidinin 5-6 saat veya belki de günler sonra alabileceği uyarısında bulundu.

  567 milyon km uzakta

  Kasım ayında Florida’daki Cape Caneveral üssünden fırlatılan Curiosity, Dünya’dan Mars’a gitmek için sekiz ayda 567 milyon km yol katetti. Mars’a dün saatte 13 bin km. hızla yaklaşan Curiosity, Gale kraterine iniş yapacak. Curiosity, Mars’ın bir zamanlar mikrobik düzeyde hayata uygun olup olmadığını araştıracak. En az iki yıl keşif gezileri yapması planlanan Curiosity, topladığı bilgileri Mars yörüngesindeki uydu üzerinden dünyaya iletecek.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı