GeriGündem 64-bit Pentium 4'ler piyasada
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

64-bit Pentium 4'ler piyasada

Intel, sonunda 64 bit mimarisiyle geliştirilmiş Pentium 4 işlemcilerini piyasaya sürdü. 6XX serisi olarak tanımlanan yeni 64 bitlik P4'ler, P4 işlemciler üzerindeki 'son en büyük yenilik' olarak tanımlanıyor. Intel 64 bit mimariye sahip işlemcilerini en büyük rakibi olan AMD'nin işlemcilerine göre 18 ay sonra piyasaya sürdü.

Intel'in 64 bitlik işlemcilerinin çıkışı için böyle bir zamanı seçmesi, 64 bit desteğine sahip Windows XP ve Windows Server 2003 işletim sistemlerinin Nisan ayında piyasaya sürülecek olmasına bağlanıyor. Toplamda 5 değişik model halinde piyasaya sürülen Pentium 4'ler 64 bit mimarisinin yanı sıra yeni teknolojileriyle de dikkat çekiyor.

Pentium D'den önceki son yenilik

Pentium 4 6XX serisinden olan dört işlemci sürümü 3.6 GHz'e kadar saat hızlarına sahipler. Bu işlemcilerin fiyatları 224 ile 605 dolar arasında değişiyor. Intel ayrıca 3.73 GHz'lik Pentium 4 Extreme Edition'ı da ürün ailesine kattı. 90 nanometrelik bir mimariyle hazırlanan bu işlemcinin fiyatı ise 999 dolar. Yaygın olarak kullanılan Intel 925/915 Express yonga seti ailesi ile birlikte kullanılacak yeni işlemciler, performansın artmasına ve bilgi işlem platformları için yanıt süresinin daha iyileşmesine yardım edecekler.

6XX serisinin Intel'in ilk çift çekirdekli işlemcisi olan Pentium D "Smithfield"in çıkışından önce büyük olasılıkla Penitum 4 ailesi için gerçekleştirilen son büyük geliştirme olacağı düşünülüyor. Intel yöneticilerinin Pentium D'nin Pentium 4'ün yerini almayacağını söylemesi piyasa araştırmacılarının tek çekirdekli işlemcilerin hesaplı PC'ler için geliştirilmeye devam ederek Celeron düzeyine çekilmesinden şüpheleniyor.

Yeni teknolojiler ve katlanan önbellek

Yeni işlemcilerin hepsi de, Intel Extended Memory 64 Teknolojisi (Intel EM64T) yoluyla 64-bit belleği adresleyebiliyorlar. Intel, çıkaracağı her yeni masaüstü işlemci sürümünde EMT64T'yi de sunmayı planlıyor, bunlara yıl sonunda çıkarılacak Intel Celeron D işlemci serisi de dahil. Intel EM64T teknolojisinin yanı sıra yen işlemcilerde bulunan bir diğer teknoloji de Execute Disable Bit. Bu teknoloji "level-2" önbelleğine fazladan bir megabyte kazandırıyor.

Intel Pentium 4 Processor 6xx serisi işlemciler ayrıca, Enhanced Intel SpeedStep Teknolojisi (EIST) ile masaüstlerinde enerji tasarrufu da sağlıyorlar. Intel Centrino Mobile Teknolojisinde kullanılan teknolojiye benzer şekilde EIST de, işlemcinin kullandığı ortalama enerji miktarını azaltarak tasarruf sağlayabiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle