Gündem Haberleri

  6 aydır ormanda yaşıyorlar

  Hürriyet Haber
  01.10.2007 - 12:55 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Dalaman ilçesinde, işini kaybedince sokakta kalan vatandaş, 6 aydır zihinsel engelli eşi ve oğlu ile ormanın içine yaptıkları 5 metrekare büyüklüğündeki derme çatma barakada yaşam mücadelesi veriyor. Aile, çevredeki köylülerin ve kaymakamlığın getirdiği yardımlarla yaşıyor.

  Dalaman ilçesinde 6 ay öncesine kadar bir kasap dükkanında işçi olarak çalıştığını bildiren Ali Rıza Şahin (43), “İşyeri sahibi işime son
  verdi. Uzun süre çalışmak için iş aradım. Ev kirasını bile ödeyemez hale gelince, çareyi bu ormanlık alanda 14 yaşındaki oğlum ve eşimle birlikte yaptığım barakada yaşamakta buldum” dedi.

  Eşi ve oğlunun zihinsel engelli olduğunu ifade eden Şahin, “6 aydır kendi imkanlarımız ve köylülerin yardımı ile yaptığımız derme çatma barakada yaşam mücadelesi veriyoruz. Bazen aç yattığımız günler oluyor. Köylüler ve Dalaman Kaymakamlığı'nın desteği ile yaşamımızı devam ettiriyoruz” diye konuştu.

  “KIŞ KAPIYA DAYANDI”

  Şahin, 6 aydır havaların güzel olması nedeniyle elektrik ve suyu bulunmayan 5 metrekare büyüklüğündeki barakada sorun yaşamadan kaldıklarını belirterek, “Eşim, oğlum ve ben yaz boyunca kışın kullanmak üzere ormandan odun parçaları topladık. Yağmur yağdığı zaman içine su giren barakamızın üzerini bir hayırseverin getirdiği branda ile kapattık. Benim en büyük korkum, artık kış kapıya dayandı, kışın burada yaşamamız çok zor. Kış gelmeden başımızı sokacak sıcak bir yere ihtiyacımız var. Oğlum zihinsel engelli ve bu konuda raporu da var. Devletin bize sahip çıkması lazım. Barakada üşümemek için bir geceleri birbirimize sarılarak uyuyoruz” diye konuştu.
  Ormanlık alanda tahta parçaları ile yapılan ahşap barakada yaşayan aile fertleri yemeklerini derme çatma barakanın önünde yiyor, bulaşıkları ise kilometrelerce mesafede bulunan köy çeşmesinden taşıdıkları su ile temizliyorlar.

  KAYMAKAMLIK MAĞDUR OLDUKLARINI TESPİT ETTİ

  Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz ise ormanda 6 aydır yaşayan ailenin dramının doğru olduğunu ifade ederek, “Konu geçen hafta içerisinde bize intikal ettirildi. 6 aydır baraka da yaşayan ailenin dramını 1 hafta önce köy muhtarından öğrendim. Kaymakamlık olarak oraya arkadaşlarımızı gönderdik ve gerçekten orada vatandaşlarımızın bir ahşap barakada zor şartlarda yaşadığını ve mağdur olduğunu tespit ettik. Gerçekten vatandaşımız burada hoş bir ortamda değil” dedi.

  Köy muhtarına köyde şu an kullanılmayan okul lojmanının 6 aydır ormanda bir barakada yaşayan vatandaşlara geçici olarak tahsisini istediğini ifade eden Deniz, şunları söyledi:

  “Ailenin bu lojmanı Bir müddet kullanabilmesi için çalışmaların başlatılmasını söyledik. En azından vatandaşımıza yeni bir ev temin edilinceye kadar bu lojmanın tahsis edilmesi talimatını verdik. Fakat bu geçici bir süreç vatandaşımızın yeni bir eve ihtiyacı var. Biz kamu imkanlarımızla bu vatandaşımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Fakat ev yapmak biraz maliyetli bir şey yine biz kamu kaynaklarından destek olmaya çalışacağız. Hayırsever vatandaşlarımızda bize destek destek olurlarsa hayırlı bir iş olur diye düşünüyorum. Hayırseverlerimizi aileye yardımcı olmaya davet ediyorum. Eğer ailenin çocuğunun yüzde 40'tan fazla özürlü olduğu raporu varsa herhangi bir gelir gideri de yoksa devletimiz buna maaş bağlıyor. Bize devlet hastanesinden aldıkları
  raporla müracaat ettikleri gün biz bu süreci en kısa süre içinde
  başlatırız” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı