GeriGündem 55 bin kuşa ''Türkiye'' halkası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

55 bin kuşa ''Türkiye'' halkası

Türkiye Ulusal Kuş Halkalama Programı (UHP) kapsamında 55 bin göçmen kuşa ''Türkiye'' adresli halka takıldığı bildirildi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Kuş Araştırmaları Derneği'nin (KAD) başlattığı ulusal halkalama projesi kapsamında 6 istasyonda çalışmalar yürütülüyor.

Ulusal Kuş Halkalama Programı (UHP) Koordinatörü Uzman Biyolog Özge Keşaplı Can, halkalama çalışmalarının göçmen kuşlara ilişkin araştırmalarda büyük önem taşıdığını belirterek, şunları söyledi:

 

''Halkalama çalışmasında, kuşlar bu alanda lisans sahibi uzman araştırmacılar tarafından güvenli yöntemlerle yakalanır. Bacaklarına halka takılır ve tür, yaş, cinsiyet gibi bilgiler kaydedilir. Halkaların üzerinde ülkelere özgü sabit bir adres ve her bir kuş için farklı kod numarası bulunur.

 

Kod numarası kuşların bireysel olarak tanınmasını, adresler ise tekrar yakalanan ya da ölü bulunan halkalı kuşun bilgilerine kolaylıkla ulaşılmasını sağlar.

 

Bu yöntemle kuşların göçlerine ilişkin takvim ve güzergah bilgileri, konaklama üreme alanları, populasyon dinamikleri araştırılıyor. Çalışma kapsamında projenin başarıyla yürütülmesi için halkalı olarak bulunan kuşların bize bildirilmesi büyük önem taşıyor.''

   

GEÇ KALINDI, AMA...

 

Özellikle 1970 ve sonrasında ABD ve Avrupa'da halkalama çalışmalarının populasyonlardaki değişmelerin yanı sıra türlerin korunmasına da katkıda bulunduğunun altını çizen Can, çok sayıda tür için göç yolları üzerinde bulunmasına karşın 2002 yılına kadar Türkiye'de düzenli ve kapsamlı bir çalışma olmadığına dikkati çekti.

 

Can, Ulusal Kuş Halkalama Programının 2002 yılında, Manyas Kuş Cenneti, Cernek-Kızılırmak Deltası, Titreyengöl-Manavgat ve ODTÜ istasyonlarında başlatıldığını, 2003 yılında ise Adana Akyatan ve Dicle istasyonlarının pilot çalışmalarla programa dahil edildiğini belirtti.

 

Çalışmanın sürdürüldüğü 2 yıl içinde 6 istasyonda 110 türden 55 binin üzerinde kuşa Türkiye rumuzlu halka takıldığını, 15 farklı ülkede halkalanmış 46 kuşun da Türkiye'de kaydedildiğini belirten Can,''Çalışmaların gerçekleştirildiği alanlarda çok sayıda yeni bilgiler elde edildi.

 

Bu bilgilerin Türkiye'nin ulusal programı kapsamında gerçekleştirilmiş olması uluslararası alandaki başarılarımız açısından önemlidir'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle