Gündem Haberleri

  500 euro karşılığında “ne zaman öleceğinizi” öğreneceksiniz

  Independent
  16.05.2011 - 10:06 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de 2011 sonlarında piyasaya sürülecek olan bir kan testi, uygulayanlara kişinin ne kadar hızlı yaşlandığını ve ne kadar yaşam süreleri kaldığını gösterecek.

  Söz konusu testle, bilim insanlarının yaşlılığın ne kadar hızlı gerçekleştiğini en net şekilde ortaya koyduğunu düşündükleri “kromozom uçlarının” yani telomerlerin uzunluğunu ölçülecek.

   

  Uzmanlar, 500 euroya satılacak test sayesinde insanların biyolojik yaşlarını öğrenme şansını elde edeceğini belirtti. Telomer testinin gelecek 5 ile 10 yıl içinde daha da yaygınlaşacağı düşünülüyor.

   

  YAŞAM İKSİRLERİ ÇIKABİLİR

  Öte yandan, bazı bilim insanları bu testin daha geniş çaplı kullanılmasından önce etik kontrollerden geçirilmesi gerektiğini savunuyor. Yetkililer, şirketlerin bu testten fayda sağlamak amacıyla, ölüme karşı sahte çözümler sunmak ve yaşam iksirleri satmak gibi yollara başvurmasından endişe ediyor.

   

  Dahası, “yaşam süresi testi” yeni yaşam ve sağlık sigortası poliçelerinin geliştirilmesine de neden olabilir. Testi savunanlar ise telomerlerin uzunluğunun ölçülerek yaş ile bağlantılı hastalıklardan dolayı yaşanan erken ölümlerin önüne geçilebileceğini düşünüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı