Gündem Haberleri

  36 bin sağlık çalışanına eğitim

  Hürriyet Haber
  02.09.2005 - 12:32 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı, yaklaşık 36 bin sağlık personeline hasta hakları eğitimi verdi.

  Sağlık Bakanlığı, hastanelerde kurulan “Hasta Hakları Birimleri”nde daha iyi hizmet verilmesi amacıyla, 35 bin 919 sağlık çalışanını hasta hakları konusunda hizmetiçi eğitimden geçirdi.

  Hizmetiçi eğitime katılan personelin büyük çoğunluğunu, yüzde 46 ile hemşireler oluşturdu. Hasta hakları eğitimi alan personelin yüzde 27'si ise hekimler oldu. Eğitim alanların yüzde 5'ini ebeler, yüzde 9'unu laboratuvar teknisyenleri, yüzde 1'ini röntgen teknisyenleri, yüzde 3'ünü sağlık memurları ve yüzde 9'unu da diğer personel oluşturdu.

  Hasta hakları uygulamaları başlatılan hastanelerde verilen eğitimlerde çalışanlara, “hasta hakları ve tarihsel gelişimi”, ”empatik iletişim ve dinleme”, “hasta ve sağlık çalışanı ilişkileri”, “hasta hakları uygulamaları” konuları anlatıldı.

  ÇALIŞANLAR EMPATİ KURACAK

  Hastane çalışanlarına hasta hakları uygulamaları konusunda yeterlilik kazandırmak amacıyla düzenlenen eğitim programlarıyla sağlık personelinin, “hasta hakları kavramını, tarihsel gelişimini, dünyadaki ve Türkiye'deki durumu, hekim-hasta, hemşire-hasta, diğer personel-hasta ilişkilerini hasta hakları bağlamında değerlendirmesi ve ona göre tutum geliştirmesi, özel grup hastalarda hasta hakları ve diğer hastalara göre onların davranışlarının farklılık göstereceğini bilmesi, ona göre davranması” amaçlanıyor.

  Eğitimlerle ayrıca personelin, hasta hakları merkez biriminin, hastane hasta hakları biriminin, hastane hasta hakları kurulunda çalışacak personelin görevlerini bilmesi ve bu bilgileri içselleştirmesi hedefleniyor.

  Eğitimlerden geçen personel, hasta ve yakınlarıyla işbirliği yapacak, onları dinleyecek ve empati kuracak, iletişim tekniklerini bilecek, iletişim engellerini aşabilecek, çatışmaların üstesinden gelebilecek ve hasta ve yakınlarına yardımcı olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı