GeriGündem 300'ü aşkın sanatçı 25 farklı etkinlik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

300'ü aşkın sanatçı 25 farklı etkinlik

300'ü aşkın sanatçı 25 farklı etkinlik
refid:18128688 ilişkili resim dosyası

İstanbul Kültür Sanat Vakfının (İKSV) Garanti Bankasının sponsorluğunda düzenlediği 18. İstanbul Caz Festivali, 30 Haziran akşamı yapılacak açılış töreniyle başlayacak.

İŞTE FESTİVAL PROGRAMI

İKSV'den yapılan açıklamaya göre, “Caz Kalpli İstanbul” temasıyla düzenlenen 18. İstanbul Caz Festivali, 19 Temmuz'a kadar, aralarında Paul Simon, Herbie Hancock, Marcus Miller, Jamie Cullum, Natalie Cole, Randy Crawford ve Amadou & Mariam gibi dünyaca ünlü isimlerin bulunduğu 300'ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı 25 farklı etkinlik mekanında ağırlayacak.

Festival, 30 Haziran Perşembe akşamı The Marmara Esma Sultan'daki açılış töreniyle başlayacak. Festival, 1 Temmuz Cuma akşamı iki ayrı mekandaki konserlerin ardından 2 Temmuz Cumartesi akşamı, geçen yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören “Tünel Şenliği”nin ikincisinde Tünel ve Galata bölgelerinde “festival içinde festival” yaratacak.

İstanbul Caz Festivali'nde 1 Temmuz Cuma akşamı Aya İrini Müzesi'ndeki “Ustalarla Buluşma” serisinin bu yılki konukları, ünlü perküsyoncu Mısırlı Ahmet, klasik Hint müziği ve caz dünyasının önemli isimlerinden, tabla üstadı Zakir Hussain ve Hint klasik müziğinin en genç ustalarından kabul edilen sitar virtüozu Niladri Kumar olacak.

Festivalde, aynı gece “Get Out Of Your Lazy Bed” ve “Half a Minute” gibi hit şarkılarıyla tanınan ve özellikle 1980'li yıllardaki başarılı çalışmalarıyla caz pop türünün önde gelen gruplarından biri olan Matt Bianco, İstinyePark'ta müzikseverlerle buluşacak. İstinyePark sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserde, topluluk Matt Bianco, vokaldeki Mark Reilly, keyboardda Mark Fisher, davulda Tony Mason, basta Nick Cohen, gitarda Tony Remy, saksafon ve flütte Andrew Ross, trompette Simon Finch ve geri vokallerde Hazel Sim ile Weston Foster'dan oluşan kalabalık bir ekiple izleyicilerle buluşacak.

“TÜNEL ŞENLİĞİ”NDE 1 BİLETLE 26 FARKLI MEKANDA 32 KONSER

İstanbul Caz Festivali, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Tünel'i bir şenlik alanına çevirecek. Festivalin ilk hafta sonunda, 2 Temmuz Cumartesi akşamı düzenlenen “Tünel Şenliği” ile festival, kentin kültür-sanat yaşamının nabzının attığı Beyoğlu, Tünel, Asmalımescit, Şişhane ve Galata bölgesinde bir kez daha “festival içinde festival” yaratacak.

Coca-Cola ve Vodafone sponsorluğu, Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Beyoğlu Belediyesinin iş birliğiyle 2 Temmuz'da saat 18.00'de başlayacak şenlik, Beyoğlu ve Galata bölgesinde sokaklarda ve değişik mekanlarda ücretli ve ücretsiz konserler, atölye çalışmaları, özel sergiler ve ikramlarla gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam edecek.

“Tünel Şenliği”nin ayrıntılı programı ve Beyoğlu sokaklarının kalbindeki konser mekanları, gece boyunca şenlik haritası üzerinden takip edilebilecek.

Galata ve Tünel'de kurulacak iki ana sahnedeki ücretsiz konserlerle bütün bölgede bir festival atmosferi yaşanırken, gece boyunca seyirciler Salon, Nardis Jazz Club, Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosluğu Bahçesi, The Marmara Pera Cafe, SALT Beyoğlu, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi, Pera Palace Hotel, Arte İstanbul, Alt ve Indigo gibi değişik mekanlar ve sahneler arasında mekik dokuyarak, birbirinden farklı etkinliklere katılacak.

“Tünel Şenliği” kapsamında farklı mekanlarda gece boyunca sahne alacak sanatçılar arasında Okay Temiz, Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü, Neil Cowley Trio, The Souljazz Orchestra, Mdungu, East Park Reggae Collective, Grooveheadz, Elif Çağlar, Emir Ersoy, Kolektifistanbul, Jehan Barbur, Gevende ve BÜMK Caz Korosu gibi isimler yer alıyor.

Şenlik programında, Original Pinettes Brass Band'in sokak ve tramvay konserlerinin yanı sıra genç caz gruplarının da (Sanat Deliorman Quartet ve Eren Noyan Quartet) konserleri, Galata Ritimhanesi'nde gerçekleşecek ritim atölyesi çalışması gibi etkinlikler yer alacak. Ayrıca şenlik boyunca bölgedeki önemli kültür-sanat mekanlarından Arter ve Borusan Müzik Evi ve müzik mağazası Lale Plak da geç saatlere kadar açık olacak.

Şenlik kapsamındaki tüm mekanlara serbest giriş imkanı verecek bilet fiyatları tam 35 liradan satışa sunuldu. Tüm etkinliklerin yanı sıra “Tünel Şenliği”ne özel olarak kapılarını açacak Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosluğu bahçesinin yanı sıra Pera Palace Hotel'deki konserlere de giriş hakkı sağlayacak “Sınırsız Şenlik” bileti ise 50 lira olacak.

“Tünel Şenliği” biletleri, Biletix üzerinden ve İKSV merkezinden, ayrıca Açık Hava Sahnesi'nde düzenlenen konserlerin öncesinde saat 15.00'ten itibaren mekanda kurulacak gişeden alınabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle