GeriGündem 3 yıl sonra hatalı soru kabul edildi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 yıl sonra hatalı soru kabul edildi!

3 yıl sonra hatalı soru kabul edildi!
refid:26867348 ilişkili resim dosyası

ADANA’da eşiyle kurduğu dershanede yöneticilik ve işyeri hekimliği yapan Dr. Hülya Gül Şahin, 27 Mart 2011’de ikinci üniversiteyi okumak için Yükseköğrenime Geçiş Sınavı’na (YGS) girdi. Şahin, sınavda matematik bölümündeki 7’nci sorunun yanıtının seçeneklerde belirtip yanlış olduğu iddiasıyla ÖSYM Başkanlığı’na itiraz dilekçesi verdi.

İtirazı kabul edilmeyince, Ankara 11’inci İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bu davası da reddedilen Şahin, bu kez Danıştay’a gitti. Bu defa itirazı kabul edilen Şahin, mahkemeden sorunun iptalini istedi.

Bilirkişi raporunu inceleyen mahkeme heyeti, “x.(10!) çarpımı bir pozitif tam sayının karesi olduğuna göre x’in alabileceği en küçük değer kaçtır” sorusunu iptal etti. Şahin, ilk tercihi olan Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümüne yerleşti. Mücadelesini sınavı birkaç puanla kaybeden öğrencilerin hakkını savunmak için verdiğini belirten Şahin, şunları söyledi: “Binlerce öğrenci 2’nci sınava giremedi. Binlerce öğrenci öncelikli tercihlerine gidemedi. Bu yüzden herkesin tazminat davası açma hakkı doğdu. Sınav soruları mutlaka açıklanmalıdır.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle