Gündem Haberleri

  3 önemli söz

  Zeynel LÜLE-Turan YILMAZ/BRÜKSEL
  18.10.2003 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Günter Verheugen, Türkiye'yi müzakerelere taşıması açısından ‘hayati’ önemi bulunan İlerleme Raporu'nun ‘adil ve objektif’ olacağı taahhüdünde bulundu.

  2004 İlerleme Raporu adil olacak

  Ankara ile işbirliğini artıracağız

  AB binası müzakerelere yetişecek

  REFORMLAR BAŞARILI

  Brüksel'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün sabah AB Komisyonu üyesi Günter Verheugen ile görüştü. Görüşme sonrası basına bir açıklama yapan Verheugen, Türkiye'de art arda gerçekleşen demokratikleşme reformlarının ‘başarılı’ olduğunu söyledi ve bu adımlardan dolayı Erdoğan'a ‘müteşekkir’ olduğunu kaydetti.

  UYGULAMALAR ÖNEMLİ

  Erdoğan
  ile bundan sonraki süreçte ‘uygulamaların’ önemli olduğu konusunda fikir birliğine vardıklarını belirten Verheugen, Başbakan Erdoğan'a iki söz verdiğini belirtti. Verheugen, Başbakan'a verdiği sözleri şöyle sıraladı:

  Önümüzdeki yıl sonunda yayınlayacağımız raporumuz, adil ve objektif olacak.

  İşbirliğimiz artacak ve şahsi bilgilerimizi paylaşacağız.

  KAPIDA ÜÇÜNCÜ SÖZ

  Günter Verheugen,
  iki söz verdiği basın toplantısı sonrasının ardından Başbakan Erdoğan'ı, AB binasının dışına kadar uğurladı. Brüksel'in Place Schumann Meydanı'nda inşaati devam eden ve ‘Yıldız Bina’ olarak adlandırılan AB Komisyonu binasını Erdoğan'a gösteren Verheugen, ‘‘Bu binanın yapımı halen sürüyor. Ama size, bu binayı Türkiye ile müzakerelerin başlayacağı tarihe kadar bitirileceği sözünü verebilirim’’ dedi.

  ERDOĞAN: ADIM ATTIK

  Başbakan Tayyip Erdoğan, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, AB'ye yönelik süreç içinde ‘‘iki önemli unsur’’ olduğunu belirterek, bunları ‘‘uyum ve uygulama’’ olarak sıraladı. Bu yıl dört önemli paketin Meclis'ten geçirildiğini belirten Başbakan, ‘‘Uyum adımını attık. 2004 uygulama yılı olacak’’ dedi. AB'nin, yargının hızlandırılması, ana dilde eğitim ve yayın konularında beklentileri olduğuna işaret eden Erdoğan, adımlarını anlatırken Diyarbakır ile Hasankeyf'teki Kürtçe tiyatro oyunlarını örnek gösterdi.

  RAHAT DÜŞÜNÜYORUZ

  Basın toplantısında, Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nun açılmasına ilişkin bir soruyla karşılaşan Erdoğan, dini özgürlükler konusunda ‘rahat düşünen’ bir hükümet olduklarını belirterek, ‘‘Her inanç sahibi, kendi inancını çok rahatça yaşayabilecektir’’ dedi. Başbakan, imam hatip tartışmasına ilişkin bir soruya da, ‘‘Türkiye'de imam-hatip tartışması yok. Meslek okulları meselesi var’’ dedi.

  JANDARMA OLMAYIZ

  Erdoğan, Irak'a asker gönderme konusunda da Türkiye'nin ‘‘jandarma’’ olmayacağını söyledi. Hedeflerinin Irak'ın alt yapısını inşa ederek Irak halkının mutluluğunu sağlamak olduğunu belirten Erdoğan, ‘‘Amacımız, istikrar gücüne destek vermektir’’ dedi. Tayyip Erdoğan, Irak'a sağlanacak katkı konusunda ABD ile başlatılan görüşmelerin sürdüğünü sözlerine ekledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı