Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 16ºC
27 Mart 2015 07:15
GÜNDEM Haberleri

Genel af değil, TCK'da değişiklik

Hepsi birden...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonunda Diyarbakır konuşmasında kullandığı "dağdakiler inecek, cezaevleri boşalacak" cümlesi, Türkiye'de "genel af mı geliyor" tartışması başlattı.

BARZANİ:
ÖCALAN DA DAHİL AF GELEBİLİR

Ancak hükümete yakın kaynaklar, genel af gibi bir düşüncenin bulunmadığını, daha önce üzerinde durulmuş olan Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak değişiklik konusunun gündeme yeniden alınabileceğini belirtiyorlar.

Başbakan Erdoğan'ın 30 Eylül'de açıkladığı demokratikleşme paketi hazırlıkları sürerken, barış sürecine paralel olarak, KCK tutuklularının silahlı eyleme karışmamış olanlarının da serbest kalmasını sağlayacak bir yasal düzenleme beklentisi ortaya çıkmıştı.
Hükümet kaynakları, o dönemde bu konuda bir "fikir jimnastiği yapıldığını", ancak daha sonra "paketin asıl hedefinin demokratikleşme olduğu, dolayısıyla ceza kanunlarında değişiklik yapılmasının bu pakete dahil edilmesinin uygun olmayacağı" görüşünün ağır bastığını kaydediyorlar.

TCK 314'TE DEĞİŞİKLİK
 
Nitekim, o dönemde üzerinde çalışılan, “örgüt üyeliği” suçunun düzenlendiği TCK’nın 314/2. maddesinin değişmesi konusu, demokratikleşme paketine dahil edilmeyip, paket dışı kalmıştı.
Ankara kulislerinde, Başbakan'ın Diyarbakır konuşmasının ardından, bu değişikliğin yeniden gündeme gelmesinin söz konusu olabileceği konuşuluyor.
 
DEĞİŞİKLİK OLURSA, SADECE KCK'LILAR DEĞİL, ERGENOKON HÜKÜMLÜLERİ DE ÇIKACAK
 
TCK'nın 314/2. maddesinde o dönemde üzerinde konuşulan değişiklik, silahlı örgüt suçlamasında, “örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmayan ve şiddetle bağı tespit edilemeyenler örgüt üyeliğinden cezalandırılamaz” şeklinde bir hüküm konulmasını içeriyordu.
Bunun gerçekleşmesi halinde ise, halen KCK davaları dolayısıyla hapiste bulunan binlerce öğrenci, sendikacı ve siyasetçinin tutuklanma ve yargılanma nedenleri ortadan kalkacak.
Ancak böyle bir düzenleme, gerçekleşmesi halinde, sadece KCK'lıları etkilemekle kalmayacak; Ergenekon davasında 275 sanıktan 180’i ‘örgüt üyeliği’ suçundan ceza aldı. Eğer TCK'nın ilgili maddesinde "şiddete karışmamış" ve "örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamış" kişilerin serbest bırakılmasına yönelik yönelik bir düzenleme olursa, bu 180 kişi de bundan yararlanabilecek cezalarında indirim yolu açılacak.
Hükümet kaynakları, henüz bu konuda "somut bir çalışma olmadığını", ancak bu yönde bir eğilim belirlenmesi halinde, düzenlemenin çok hızlı şekilde gerçekleşebileceğine dikkat çekiyorlar.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Okuyucu Yorumları { Toplam 59 Yorum }
 • halil çığırgan18/11/2013 - 17:12
  Şu rezil durumları görünce, dedem Çanakkale'de boşuna mı şehit oldu?
 • huseyin karsum18/11/2013 - 17:08
  Rahşan Ecevit'in yürürlüğe koyduğu aftan sonra çıkanların çoğunluğu aynı suçu işleyip tekrar içeri girdi. Umarım bu sefer çıkacakları iyi seçerler başta Komutanlarımız çıksın.
 • nese eren18/11/2013 - 16:48
  Basbakan PKK'lilari cikarmak icin genel af cikarirsa, ve bundan Ergenekon ve Balyoz davasi istifade edecekse neden hapse attiniz diye sorulmaz mi? Basbakan bunu agir oder.
 • ilahi adalet18/11/2013 - 16:23
  öcalan`in serbest kalip kalmamasi referandum`a sunulsun. bunu cevabini siyasilerin degil, halkin karar vermeye hakki var.
 • ali öztürk18/11/2013 - 16:16
  Ülkenin gerçeklerini gözardı ederek boş boş yorumlar yapmanın kimseye faydası yok.
 • ahmet dere18/11/2013 - 16:14
  Bu haberdeki resme bakin. Haytini PKK ile mücadele ederek geciren Genelkurmay Baskani ile Onun Binlerce insani katleden APO ayni karade. Ikisine de Terörist deniyor.
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.