GeriGündem 25 askerin şehit olduğu mühimmat depo patlamasında savcı 2 subayın tutuklanmasını istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

25 askerin şehit olduğu mühimmat depo patlamasında savcı 2 subayın tutuklanmasını istedi

25 askerin şehit olduğu mühimmat depo patlamasında savcı 2 subayın tutuklanmasını istedi

5 Eylül 2012 yılında Afyonkahisar’da meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu mühimmat depo patlamasının davasının 2. duruşmasında mütalaayı okuyan Cumhuriyet Savcısı, olayda bilinçli taksir ile kusuru bulunduğu iddia edilen 2 rütbeli subayın tutuklanıp, cezalandırılmasını istedi.

Afyonkarahisar Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç kışlası 4. Mühimmat Bölge Komutanlığı 41. Mühimmat Bölük Komutanlığı’na bağlı 32 numaralı 'iglo' tipi cephanelik depo patlamasının sonucu 25 asker şehit olmuştu. Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında Eskişehir Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde dava açılmış, ancak burada görülen duruşmalarda karar çıkmamış sonrasında ise yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile askeri mahkemelerin kapatılması sonrası dava Afyonkarahisar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanmıştı.

“Taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçlaması ile açılan davada mütalaayı okuyan savcı dava dosyasına giren 3 adet bilirkişi raporu ile olayla ilgili kriminial raporları okuyarak dava sanıklarından dönemin rütbeli subaylarından Ali Duran ve Tuncay Aydın’ın “bilinçli taksir” suçlaması ile TCK 85-86. Maddelerinin bentlerine göre tutuklanıp, cezalandırılmalarını yada yurt dışı adli kontrol şartlarının uygulanmasını talep etti.

Çok sayıda şehit ailesi ve avukatının katıldığı dava devam ediyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle