Gündem Haberleri

  "24 askerin şehit olduğu gün tuğamiralin tuutklanması üzücü"

  Serpil KIRKESER İstanbul DHA
  21.10.2011 - 16:04 | Son Güncelleme:

  İnternet Andıcı Davası'nın tutuksuz sanığı emekli Yüzbaşı Hasan Ataman Yıldırım, Hakkari'de gerçekleşen terör saldırısında 24 askerin şehit olmasına üzüldüğünü belirtti. Yıldırım, "24 askerin şehit olduğu gün, Başiktaş' Adliyesi'nde Tuğamiral İsmail Taylan'ın tutuklanması üzücüdür. TSK'ya karşı komplo vardır" dedi.

  İnternet Andıcı Davası'nın 38. duruşmasında tutuklu sanık Korgeneral Mehmet Eröz'ün savcılık ifadelerinin okunmasının ardından çapraz sorgusu yapıldı. Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in "Hükümet aleyhine yayın yapan sahte isimlerle açılmış internet sitelerinden haberiniz olduktan sonra soruşturma açtınız mı? şeklindeki soruya Eröz, "Soruşturma emri verme yetkisi Genelkurmay Başkanınındır" dedi.

  "ACELEM YOKTU"

  Savcı Pekgüzel, Bilgi Destek Dairesi'nde bilgisayarlardaki verilerin silinmesi ve evrak kırpılması iddialarını sanığa hatırlattı. Savcı Pekgüzel, "Güvenli temizlik emri verdiğinizi söylüyorsunuz. Aceleniz neydi? 35 kez güvenli sil işlemi yapılıyor. İleride delil olabilir diye düşünmediniz mi?" dedi. Sanık Eröz, "Ben güvenli temizlik diyorum. 'Sil' diye bir tabir de kullanmadım. Acelem yoktu. O sırada soruşturma konusu internet siteleri değil, İrtica ile Mücadele Eylem Planı olduğu iddia edilen belgeydi. Sildirme diye bir şey yok. MEBS Başkanlığı'na iade edilecek bilgisayarlarda güvenli temizlik yapılmak zorunludur" diye cevap verdi.

  "ERUYGUR İLE ÖZEL ARKADAŞLIĞIM YOK"

  Savcı Pekgüzel, sanık Eröz'e, İkinci Ergenekon davasının tutuksuz sanığı emekli Orgeneral Şener Eruygur'u tanıyıp tanımadığını sordu. Bu soruya Eröz'ün avukatı İlkay Sezer ise tepki göstererek, "Dava dosyası kapsamında müvekkilime soru sorulmasını talep ediyorum. Eruygur'un bu davada sanık değildir" dedi. Avukatın sorusunu mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese ise reddetti. Savcının sorusuna sanık Eröz, Şener Eruygur'un görevde olduğu dönemde Diyarbakır'da Jandama Bölge Komutanlığı'na geldiğinde görüştüklerini belirterek, "Eruygur ile özel arkadaşlığım yok" dedi.

  "TSK'YA KARŞI KOMPLO VARDIR"

  Sanık Eröz'e soru sormak için söz alan tutuksuz sanığı emekli Yüzbaşı Hasan Ataman Yıldırım, Hakkari'de gerçekleşen terör saldırısında 24 askerin şehit olmasına üzüldüğünü belirtti. Yıldırım, "24 askerin şehit olduğu gün Başiktaş Adliyesi'nde Tuğamiral İsmail Taylan'ın tutuklanması üzücüdür. TSK'ya karşı komplo vardır. Siz TSK karşı bir komplo olduğunu düşünüyor musunuz? " diye sanığa sordu. Mahkeme Başkanı Özese'de sanık Hasan Ataman Yıldırım'ın bu sorusuna müdahale ederek, "Sanığa böyle soru soramazsınız" dedi. Sanık Eröz'ün çapraz sorgusu devam ediyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı