Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Meclis’te ‘Türklük nedir?’ tartışması

Umut ERDEM / ANKARA
14 Mart 2013
  'Başbakan'a söylesene Sayın Bakan'

  TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerde önceki akşam “Türklük” tartışması çıktı.

  Genel Kurul’da milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile muhalefet milletvekilleri arasındaki diyalog tutanaklara şöyle yansıdı:

  MHP’li Lütfü Türkkan: Geçtiğimiz hafta Makedonya’daydım. Orada yaşayan Cengiz Murtezan adlı bir genç bana ‘Anayasa’dan Türk kelimesini çıkarıyormuşsunuz. 600 yıldır atamla, dedemle, bayrağımla, ezanımla Türk olarak anılan ben, bundan sonra Üsküp’te ne olarak anılacağım? Size de benim vasıtamla soruyor.

  Bakan Yılmaz: Biz kendimizden eminsek dışarı ne derse desin ondan hiç korkmamak lazım. Yani, bir adam eğer kendisini sizin nitelediğiniz bir nitelikten saymıyorsa Anayasa’da da olsa, kanunda da olsa, kimliğinde de olsa yapabilmek mümkün değil; yapılamadığını biz gördük. Zaten, aslına bakınca bizim ilkemizde de vardır, ‘Ne mutlu Türk olana’ demiyordu, ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ydi. Bu coğrafyalarda yaşayanların ortak adıydı Türk.

  Türkkan: Onlar kabul ediyorlar, siz kabul etmiyorsunuz.

  CHP’li Engin Altay: Sen Başbakan’a söylesene Sayın Bakan, bize niye söylüyorsunuz?

  Bakan Yılmaz: Kardeşim, bu öyledir de...

  Türkkan: Problem burada, Makedonya’da problem yok.

  Bakan Yılmaz: Bakın, Bakanlık’ta, Milli Savunma Bakanlığı’nda 1500’lü yıllarda yapılmış, Avusturya’da orijinali olan bir harita var. ‘Osmanlı İmparatorluğu’ diye hiçbir yerde yazmıyor. ‘Turkish Empire’ diye yazıyor. Dolayısıyla, bu coğrafyada yaşayanların kendi kimlikleri ne olursa olsun ortak adı ‘Türk’. İyi ama, kardeşim, bu biraz da gönül işi, bu biraz da hissetme işi. Biz yıllardır ihmal etmişiz, üstümüze düşen vazifeyi yapmamışız el birliği içerisinde. Bundan dolayı da birileri kalkmış diyor ki; ‘Sen öyle hissediyorsun, bir başkası Boşnak da hisseder, hatta Arap da hisseder’.

  Türkkan: Buralarda problem yok Sayın Bakan, problem burada.

  Bakan Yılmaz: Güzel kardeşim, dolayısıyla, gönlünce, dilediğince ne diyorsan osun. 

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/03/2013 - 13:43
  TÜRKLÜK SADECE VATANDAŞLIK İSMİ DEĞİL,BU DEVLETE ADINI VEREN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNUN VE KURUCU ASLİ UNSURUN DA ADIDIR. BAZILARININ KABUL ETTİRMEK İSTEDİĞİ GİBİ 72 MİLLET'TEN OLUŞAN TOPLAMA BİR HALK OLSAYDIK BU 72 MİLLET RESMİ DİL OLMA HAKKINI VE AYRICALIĞINI TÜRKÇE'YE BIRAKIRLAR MIYDI SANIYORSUNUZ?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/03/2013 - 8:55
  Aslını inkar edenlere ne derler acaba ?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/03/2013 - 8:38
  "...‘Osmanlı İmparatorluğu’ diye hiçbir yerde yazmıyor. ‘Turkish Empire’ diye yazıyor." ? sen hiçbir haritada ülke adını içine alan dünya yazısını gördün mü ? (Türkiye ama dünyada) saçma değil mi ? heryeri Osmanlı almış nie yazsınlar , anlayana davul zurna saz anlamayana...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/03/2013 - 8:36
  BALKANLARDA TÜRK SIFATI IRK ADI DEĞİLDİR, MÜSLÜMAN HALKA TÜRK DENİR. ARNAVUT'TA, MEKADON'SA DA MÜSLÜMANA TÜRK DENMEKTE. BATININ IRK TERİMLERİ, AYRIMI BİZLERİ BU HALE GETİRDİ. 1921 ANAYASASINDA BUNLAR YOKTU. MHP'NİN TELAŞI TERÖR MESELESİ ORTADAN KALKARSA MHP'NİN DE SÖYLEYECEĞİ BİRŞEY KALMAYACAKTIR.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/03/2013 - 8:32
  24 saat lafları geveleyip duruyorsunuz. Müteahhitten/tüccardan/esnaftan vekil olursa ülkenin hali de bu olur. Bu kadar.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  14/03/2013 - 8:28
  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK devriminden beri TÜRKİYEMİZDE TÜRKÇÜLÜK yaşanmamıştır şimdi neden tartışılıyor anlamış değilim Sayın başbakan Recep Tayip Erdoğan bu menleketimi kurtardıda şimdi TÜRKÇÜLÜK tartışılıyor devletin başında sağlam bilinçli birileri yokki başbanana gerçekleri anlatsın.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding