Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Füzelerde ertelemenin sırrı çözüldü

Cengizhan ÇATAL / ANKARA
23 Ocak 2013

  Türkiye’nin hava kuvveti konusunda en büyük eksiği olan uzun menzilli füze savunma sisteminin neden ertelendiği ortaya çıktı.

  3 Ocak’ta Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında 4 milyarlık sistem de gündeme geldi. Ancak komite, ihaleye giren firmalara en az yüzde 50 yerli sanayi katılım oranı şartı getirdi.

  Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, yerli katılıma ilişkin teklifler kapsamında firmalardan sistemin bazı parçalarının Türkiye’den tedarik edilmesi istendi. Firmalar yapacakları çalışma sonucunda Türkiye’ye tekliflerini sunacaklar. NATO’dan gelen Patriotların alınan kararda etkili olmadığı da belirtildi.


  UZUN MENZİLLİ SAVUNMA YOK


  Değerlendirme sürecinde olan teklifler sonuçlanırsa, Türkiye’nin alacağı sistemlerle hava savunma kabiliyeti artacak. Türkiye bu nedenle Suriye tehdidi nedeniyle NATO’dan Patriotlar talep edip bunları yerleştirdi. Düşman tarafından gönderilecek uzun menzilli füzeler, fırlatıldıkları zaman tespit edilerek havada yok edilecek. Sistemler düşman uçaklarına karşı da savunma sağlayacak. Dev projede; Amerikan-Patriot, Rus-S-400, Çin-HQ-9, Fransa-İtalya SAMP/T füze sistemleri yarışıyor.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 10:01
  Durum bukadar ciddi ise baz istasyonu gibi tüm binaların üzerine füze rampaları kurulsun. Öyle ya %90 asgari ücret alıyor zengiz memleketiz vesselam.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 8:56
  Bugün, dünyanın güçlü ülkeleri hep havadan vurup zayıflatıyor sonra karadan saldırıyorlar. Bu basit gerçeğe rağmen bizim silahlı kuvvetlerin hava savunma sistemleri yerine nehirde yol açan dozerlerle uğraşması saçmalığı ile övünüyorlardı geçen gün..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 7:06
  ABD.nin Kuzey Kore ile ortak uzun menzilli füze yapmamıza izin vereceğini tahmin etmiyorum, çünkü tam bağımsız ve bağlantısız bir ülke değiliz.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 7:03
  Şu anda dünya bu işi en iyi bile ülke kuzey Kore, istediğimiz her türlü şarta evet diyeceklerine inanıyorum, çünkü ekonomik olarak iyi değiller, çok yakın geçmişte genel kurmayın bu ülkeyi ziyaretinin altında füze pazarlığının yattığını tahmin ediyorum ama ABD izin verirse tabii.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 3:06
  Bugüne kadar farkedemedikleri bir eksiğimizi giderdikleri için ne kadar minnettar olsak azdır, bunları kullanmayı öğreteceklermii, yoksa uzaktan bile seyredemiyecekmiyiz, seyredenlerin kafasına çuval geçireceklermi?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/01/2013 - 1:26
  Şu hale bakın Güzel ülkemizde başka ülkenin askerleri cirit atıyor kafalarına göre yer belirleyip bilmediğimiz füzeleri yerleştiriyorlar kimbilir başka neler neler yapıyorlardır...Almak sorun değil yıllarca aldık artık biz de yapmalıyız...
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding