Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Türkiye'de ilk: Acil Kaçış Rampası

ANKARA (DHA)
20 Aralık 2012
  Türkiye'de ilk: Acil Kaçış Rampası

  Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü tarafından kazaları önlemek amacıyla ilk olarak Pozantı-Tarsus Otoyolu üzerine Acil Kaçış Rampası yapıldı. Yaklaşık 3 ay önce yapımı tamamlanan Acil Kaçış Rampası 5 adet kaza oluşuma engel olarak hayat kurtardı. Karayolları yetkilileri, bu tip uygulamaların coğrafi altyapının uygun olduğu kesimlerde yaygınlaştırılacağını belirtti.

  Ağır taşımacılığın yoğun olduğu Pozantı-Tarsus Otoyolu’nun yüksek eğimli bölümüne ağır taşıtların fren arızaları nedeni ile oluşabilecek can ve mal kayıplı kazaların önüne geçmek için Acil Kaçış Rampası yapıldı. Otoyolda eğimin yüzde 6 olduğu bölüme uzunluğu 340 metre olan Acil Kaçış Rampası hizmete açıldığı 3 ay içerisinde 5 adet kaza oluşuma engel oldu.

  İŞTE ACİL KAÇIŞ RAMPASI / Foto Galeri

  ÖNLENEN KAZALAR

  3 Eylül 2012 tarihinde 20 ton yük taşıyan treylerin sürücüsü araçta fren arızası oluşunca yoldan çıkarak Acil Kaçış Rampası girdi. Bu kazadan 2 gün sonra ise yaklaşık 20 ton yük taşıyan kamyonun araç sürücüsü yaklaşık 102 kilometre hızla Acil Kaçış Rampası’na girerek faciayı önledi.

  19 Ekim’de ise kamyon yaklaşık 15 ton demir yükü ile otoyolda ilerlediği sırada fren arızası meydana geldi. Kamyon sürücü Ramazan Doğan, 117 kilometre hızla giden kamyonu durdurabilmek için Acil Kaçış Rampası’na girdi. Rampada yaklaşık 115 metre ilerledikten sonra duran kamyonun sadece kartel kapağında hasar meydana geldi.

  30 Ekim’de ise 19 ton ağırlığında LPG taşıyan tankerde de diğer araçlar gibi fren arızası meydana geldi. Tanker sürücüsü otoyol kenarındaki Acil Kaçış Rampası’nı fark ederek bu yola girdi. Tanker, rampada 175 metre ilerledikten sonra dururken herhangi can ve mal kaybı olmadı. Son olayda ise 6 Kasım tarihinde meydana geldi. 15 ton ağırlığında yem taşıyan kamyonun sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybedince Acil Kaçış Rampası’na olası bir faciayı önlemiş oldu.

  Karayolları 5 Bölge Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği Acil Kaçış Rampası olumlu sonuçları ikinci bir kaçış rampasının yapımını zorunlu kılmış oldu. Karayolları yetkilileri, bu tip uygulamaların coğrafi altyapının uygun olduğu kesimlerde yaygınlaştırılacağını belirtti.

  ACİL KAÇIŞ RAMPASI NEDİR?

  Ağır taşımacılığın yoğun olduğu karayollarında; uzun tülde ve yüksek eğimli karayolu kesimlerinde yapılan ve bu geometrik şartların ağır taşıtlarda oluşturduğu fren arızaları nedeni ile oluşabilecek can ve mal kayıplı kazaların önüne geçmek için tasarlanan, fren kontrolünü yitirmiş ağır araçların trafik koridorundan ayrılarak izole edilmesi ve aracın kontrollü bir şekilde durdurulmasını temin eden yapılardır. Yabancı literatürde 'runaway truck ramp', 'runaway truck lane', 'emergency escape ramp', 'truck arrester bed' olarak anılmaktadır.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/12/2012 - 13:15
  Çok güzel bir haber. Bu tür "Acil Durum Rampa"larının yaygınlaşması gerek.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/12/2012 - 13:14
  Tebrik ederim çok güzel bir uygulama...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/12/2012 - 13:06
  Kara yolları çalışmaları ,yol yapımları ,özelleşince çalışma ve hizmet felsefesini kayıp etti , bazı hizmetleri parayla ölçen kafaların kaçış yolu da olmaz ,çıkış yolu da olmaz, haber istisnadır aldanma yalım.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/12/2012 - 12:55
  O YOLDA 110 METRE ÇIKABİLECEK KADAR HIZLI GİDEN ADAMIN AKLINDAN ŞÜPHE EDERİM. İSTATİSTİKLERE BAKIN HELE 115-117-102 KM HIZLA GİDEN TIRLAR. MAŞALLAH BEN TAKSİMLE YAPMIYOM 110. NASIL BİR ZEKADIR SİZİNKİSİ?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/12/2012 - 12:52
  kazalar hep fenni muayene yoksunlugundan kabak lastiklerden fren lerin kontrolsuzlugunden meyadan geliyor ve bunu yaptirmamanin cezasi 70 lira kismizi isakata gecemk bile 5katai fazal bumudur alinan onlemler !
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/12/2012 - 12:58
  BU NE YA!!!! MAŞŞALLAH..KOCA KOCA TIR LAR KAMYONLAR..110 KM. DEN AŞAĞI BASAN YOK..SANIRSIN FORMULA 1 PİSTİ..BUNLARA CEZA KESEN POLİS OLSA RAMPAYA GEREK KALMAZ..GEÇEN YANYOLDAN ANAYOLA BAĞLANDIM.. SAĞDAYIM HENÜZ.. HOOOP ARKAMDA KOCA TIR GELDİ 20 CM DİBİME DAYANDI...YUH..TEPEM ATTI..ÇEKTİM SAĞA DURDUM
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding