GeriGündem 22’si AİHM’de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

22’si AİHM’de

22’si AİHM’de
refid:16351556 ilişkili resim dosyası

Muzaffer Tekin ve Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu Ergenekon kapsamında hakkında dava açılan veya ifadesi alınan 22 kişi adil yargıyla özgürlük ve güvenlik hakları ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikâyet etti. Sanıklar 1 milyon 835 bin Euro ve 222 bin TL tazminat istedi.

ERGENEKON davası kapsamında ifadesi alınan ya da haklarında dava açılan 22 kişi adil yargıyla özgürlük ve güvenlik hakları ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikayet etti. Avukatları aracılığı AİHM’ye başvuran ve aralarında İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın altında ıslak imzası bulunduğu öne sürülen Albay Dursun Çiçek’in de bulunduğu 7 sanık devletten toplam 1 milyon 835 bin Euro ve 222 bin TL talep etti.

İlk başvuru Tekin’den

AİHM’ye ilk başvuruyu, Ergenekon ana davasının tutuklu sanığı emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin yaptı. Tekin, 18 bin 350 Euro ve 33 bin TL tazminat talep etti. Diğer başvurular art arda geldi. Muammer Karabulut 117 bin Euro, Hasan Atilla Uğur 300 bin Euro, Dursun Çiçek 300 bin Euro, Gazi Güder 100 bin Euro ve 178 bin 280 TL, Levent Göktaş 500 bin Euro, Levent Bektaş 500 bin Euro tazminat talep etti.
Gözaltına alınıp serbest bırakılan, aralarında ÇYDD yöneticilerinin de arasında bulunduğu 11 kişi de rakam belirtmeden, “Taktir mahkemenindir” diyerek, AİHM’ye başvurdu. Ergenekon soruşturması kapsamında bir yıl tutuklu kaldıktan sonra, tedavi gördüğü hastanede ölen Kuddusi Okkır’ın ailesi de Türkiye’yi AİHM’ye şikayet etti. İlk kabul edilen başvuru da bu oldu. Mahkemenin cevabı bir ayda geldi. Ergenekon davasının sanıklarından Birol Başaran, eski Emniyet Müdürü Adil Serdar Saçan ile Yeni Parti Genel Başkanı Gazeteci Tuncay Özkan ise AİHM yaptıkları başvurular ile adil yargılama hakkına aykırılığın tespit edilmesini talep ettiler.

Türkiye’de tazminat istediler

BALYOZ soruşturması kapsamında iki kez tutuklanan emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da arasında bulunduğu 4 sanık, özel yetkili 12 hâkim ve 5 savcı hakkında, toplam 435 bin TL’lik tazminat davası açtı. Çetin Doğan, savcılar Mehmet Berk, Bilal Bayraktar ve Ali Haydar’dan yasaya aykırı olarak yakalama emri çıkarttıkları gerekçesi ile hâkimler Ali Efendi Peksak, Davut Bedir ve Murat Üründü’den de hukuka aykırı kararlarla özgürlüğünden yoksun bıraktığı ve sağlığını kaybetmesine neden oldukları gerekçesi ile toplam 120 bin TL tazminat istedi.

Binbaşı Levent Bektaş da manevi eziyet çekmesine neden oldukları gerekçesiyle hâkimler Davut Bedir, Ali Efendi Peksak, Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, Mehmet Erdoğan, Mehmet Karababa, Metin Özçelik’ten toplam 110 bin TL tazminat istedi. Bektaş kendi hakkındaki soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcıları Murat Yönder ve Ercan Şafak’tan da 40 bin TL tazminat talep etti. 

Balyoz davasının sanıklarından emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri de hakkında yakalama emri çıkartan özel yetkili hâkimler Davut Bedir, Ali Efendi Peksak ve Murat Üründü ile savcılar Mehmet Berk, Ali Haydar ve Bilal Bayraktar’dan da toplam 120 bin TL tazminat istedi.

Dursun Çiçek ise hâkimler Rüstem Eryılmaz, İdris Asan, Hasan Hüseyin Özese, Sedat Sami Haşıloğlu, Hüsnü Çalmuk hakkında hukuka aykırı işlem yaparak manevi eziyet çekmesine neden oldukları gerekçesi ile 25 bin TL tazminat talep etti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle