Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Dershane kararına cemaat ne diyor

10 Eylül 2012
  Dershane kararına cemaat ne diyor

  İktidarla cemaat arasında yaşanan gerilim biliniyor.

  Yapılan açıklamalarla gerilim hayli düşürülmüştü. Dershanelerin kapatılması için Başbakan tarih verince benim de aklıma bu geldi; hükümetten yeni bir tavır mı, diye düşündüm. Cemaat ya da camia çevresine sordum, bir gerilim, bir alınganlık görmedim. “Bizim için sorun yok” dediler:
  “Bizim dershanelerimiz yıllar içinde kazandığı tecrübe ve başarı ile buna çoktan hazırdır. Özel okullara gidecek öğrencilerin ücretini de devlet ödeyecek. Talep artışı bile olabilir. Lise düzeyindeki okullarımızda öğrencilerimizi üniversite sınavlarına hazırlayacak birikimimiz de var üstelik. Bu karar konusunda tek eleştiri, özel hocalarla varlıklı ailelerin çocuklarını sınava hazırlamaya devam etmesi, bunun dışında ise ‘kayıt dışı’ kursların ortaya çıkması ihtimali olabilir.”

  Benim görüşüm şu: Dershanecilik bir problem haline gelmişti, en önemlisi müfredat derslerinin ihmal edilmesi, eğitimin bir “sınava hazırlık” faaliyetine dönüşmesi idi. Bu çok ciddi bir sorundur. Ecevit hükümeti döneminde de kapatılmaları gündeme gelmiş ama toplumsal talep dikkate alınarak bu yöne gidilmemişti. Çocukların geleceğinde “sınav” bu kadar belirleyici iken, arzla talep arasında bu kadar fark varken, dershaneler kapatıldığında hali vakti müsait olan aileler özel hocalarla çocuklarını sınava hazırlama yarışına girmeyecek mi? Kayıt dışı ve denetimsiz kurslar oluşmaz mı? Böyle bir durum ortaya çıkarsa çözümünü şimdiden düşünmek lazım.

  Meseleyi hükümet-cemaat çekişmesi diye dar bir pencereden değil, eğitim sisteminin bir parçası olarak ele almak gerekir, diyorum.

  DERSHANELERİN KALDIRILMASI İÇİN TARİH VERDİ

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/09/2012 - 20:06
  Başbakan zaten kontenjanları arttırdı. 200 küsür puanlarla makine mühendisliği kazanan öğrenciler var. Bu koşullarda zaten 10 net yapan üniversiteli olacak. Bence de dershanelere ihtiyaç yok artık (!).
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/09/2012 - 20:03
  Üniversite sınavları yani "YGS" ve "LYS" ne olacak peki? O sınavlar orada durdukça ve nitelikli üniversite kontejanları sınırlı oldukça sınavlar olmak zorundadır. Sınav olunca da sınav hazırlığı gerekecektir. En iyi olmak için de adı dershane olmasa da başka bir ad altında bu sektör yaşayacaktır.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/09/2012 - 19:19
  dersane özel bir kurum isteyen gelir istemeyen gelmez niye bu kadar dert oldu anlamıyorum 12 senedir dersanede çalışıyorum sevgili meb öğretmenlerinin yapmadığı (yazılı çalıştırmak, konu tekrarı yapmak ,...)bir çok şeyi yaptık bakalım kapatılınca sizin çocuklarınıza bunları kim yapacak?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/09/2012 - 18:49
  Yorumlar bile kapatmanın bir çözüm olmadığını gösteriyor. Cüzi bir parayla hazırlık eğitimi alabilen gençler şimdi 2-3 katı parayla özel okula gitmek zorunda kalacak yada devlet okulunun kalitesizliğine mahkum olacak. Çözüm her zaman sorundan iyi olmalı.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/09/2012 - 17:00
  Bir özel okul veya dersane yöneticisinin gözünde öğrenci; yürüyen bir banknottur!Gerisi laf-ı güzaf...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  10/09/2012 - 16:48
  Dersanelerin başarısı bir şehir efsanesidir!Dersanelere zaten genelde belli bir birikimi ve hedefi olan hazır öğrenciler gitmektedir!Herhangi bir devlet okulundaki bir öğretmenin; öğrencilerine karşı gösterdiği sevgi ve merhameti asla bir dersane hocası veya yöneticisinde göremezsiniz!
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding