Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Dersaneler kapanıyor

17 Ağustos 2012
Dersaneler kapanıyor

Milyonlarca aileyi yakından ilgilendiren dershanelerin geleceği tekrar gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda kurmaylarına, dershanelerin kapatılmasına ilişkin çalışmanın bir an önce tamamlanması talimatı verdi.

Bilim ve Teknoloji Kurulu'nun son toplantısında gündem maddesi eğitimdi. Toplantıda üniversiteye giriş sistemine ilişkin atılacak adımlar masaya yatırıldı. Başbakan Erdoğan, toplantı sırasında dershanelerin kapatılmasına ilişkin konuyu gündeme getirerek, "Çalışmalarınız hangi aşamada? Neler yapıldı?" diye sordu. Toplantıda bulunanların "Zor ve zaman alacak bir çalışma" yanıtı üzerine Erdoğan, "Hiç de zor değil, çalışmanızı bir an önce tamamlayın, sonuçlandırın" talimatı verdi. Erdoğan'ın bu talimatı üzerine çalışmaların hızlandığı ve mümkün olan en kısa zamanda dershanelerin kapatılacağı bildirildi.

Erdoğan, geçtiğimiz mart ayında yaptığı yaptığı açıklamada "Üniversite giriş sınavlarını da üniversite hazırlık kurslarını da ortadan kaldırıyoruz" demişti. Başbakan Erdoğan geçtiğimiz mart ayında Güney Kore ziyareti sırasında kendisine eşlik eden gazetecilere yolda yaptığı açıklamada "Üniversite giriş sınavlarını da üniversite hazırlık kurslarını ortadan kaldırıyoruz. Bu dershaneler ya liseye dönecekler ya da kapanacaklar. Bazı dershanelerle konuştum. Kendileri 'Biz de bu yola girmeyi düşünüyoruz' dediler" ifadelerini kullanmıştı.

2012 verilerine göre Türkiye genelinde halen 3 bin 961 dershane faaliyet gösteriyor. Bu dershanelere 1 milyon 219 bin öğrenci devam ediyor. Dershanelerde çalışan personel sayısı da 50 bini buluyor. Önümüzdeki aylarda tarihe karışacak dershanelerin 10 milyar dolarlık dev bir sektör oluşturduğu tahmin ediliyor. Dershanelerin velilere faturası da yüksek. Bir aile çocuklarını YGS ve LYS'ye hazırlamak için yıllık ortalama 9. sınıfta 4 bin, 10. sınıfta 4 bin, 11. sınıfta 4 bin 500, 12. sınıfta 6 bin TL harcıyor.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/08/2012 - 22:25
atanamayan arkadaşlar hemen bir dersaneye işe başlayın iki sonra kadrolu öğretmen olacaksınız....
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/08/2012 - 10:05
Ne olacağını hemen söyleyelim, binlerce işsiz , milyarlarca vergi kaybı sonuç nedir, eğtimin kalitesi mi artacak artmayacak öğrenciler bu açığı mı nasıl kapatacak şöyle 20 sene önce öğretmenler evde ders veriyorlardı şimdi de aynı olacak aferin eğitim bakanına,
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/08/2012 - 10:03
Ne güzel, demek ki eğitimde yetersiz sınıflar, yetersiz öğretmenler, tüm açıklar kapatılmış.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/08/2012 - 10:02
Eğitimi bu kadar yozlaştırmak ve bu kadar eğitimsiz eğitim yapılması beni endişelendiriyor.Ayrıca 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesi alt yapısı olmayan ve ne yapılacağını hala bilmeyen eğitim müdürlükleri var.Şimdi de yine aynı bozukluk devam edecek.Kasıtlı eğitimsiz bir eğitim yapılıyor.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/08/2012 - 9:59
MADEM DERSHANELER PARASI OLANIN, PARASIZLARIN ÖNÜNE GEÇMESİNİ SAĞLIYOR(Bedelli askerlik gibi), MADEM MEVCUT 3961 DERSANENİN ''SEVİYESİ'' TARTIŞILIR, O ZAMAN NEDEN KAPATILMASINA KARŞIYIZ. EVET PARALI KESİM GENE YAVRUSUNU HAZIRLAYACAK!!!
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/08/2012 - 9:50
bizde dershanelere para verecek kadar kendimizden bıkmadık.okullarda eğitim yok.sadece diploma almak var.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding