Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Kış lastiği zorunlu

9 Mayıs 2012
Kış lastiği zorunlu

Türkiye trafikte yeni bir döneme giriyor. Kış lastiği uygulaması zorunlu hale gelecek. Muayenesi olmayan araçların satışına izin verilmeyecek. Araçların demiryoluna düşmesi sonucu yaşanan ölümlü-yaralamalı kazaların önüne geçmek amacıyla karayolu kenarlarına çelik bariyerler konulacak.

Sabah Gazetesi'nden Alper Sancar'ın haberine göre, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı İsmail Baş'ın başkanlığında toplanan Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu'nun 124'üncü toplantısında önemli kararlar alındı. Kurulda 2011-2012 yıllarının ilk üç aylık dönemlerinde meydana gelen trafik kazaları değerlendirildi. Bu yılın ilk üç ayında yaşanan kazalarda 551 vatandaş hayatını kaybetti.

 

2011'e göre kazalarda yüzde 10.3 artış görülürken, ölümlerde yüzde -9.5 azalma, yaralamalarda ise yüzde 12.3 artış yaşandı. Kurulda kış mevsiminde kar ve buzdan kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı kazaların nasıl önlenebileceği konusu masaya yatırıldı. Bazı ülkelerde 'zorunlu' bazı ülkelerde ise 'tercihli' olarak kurallaştırılan kış lastiği kullanımının Türkiye'de zorunlu hale getirilmesi konusunda prensip kararı alındı.

 

2. EL OTOMOBİL FIRSATLARI İÇİN TIKLAYIN

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
09/05/2012 - 17:42
Bence çok doğru bi karar.Kar lastiği sadece kar olduğunda kullanılan bir ekipman değidir.Asfalt sıcaklığı +7 derecenin altına düştüğünde kar lastiği kullanılması gerekir yaz lastiği bu sıcaklıklarda performans gösteremez.Yani sadece kar olduğunda takılması gereken şey değilidir. Saygılar
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
09/05/2012 - 16:27
Kis lastiginden once aksam karanligi ve sabaha karsi tum araclarin isiksiz kullanmalari en buyuk tehlike buna onlem alinmasi gerek.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
09/05/2012 - 13:06
@Mehmet Emin, Avrupada kaç ay kar yağıyor ve ne kadar kar kalıyor, Türkiyede ne kadar kar yağıyor!Bizde sadece yüksek kesimlerde D.Anadoluda kalıcı kar yağışı olur,şehirlerimizin %90ına kar birkaç gün yağar, karsız buzlanma ise nadiren.Elma ile elmayı karşılaştırın.Alp dağlarındamı yaşıyoruz?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
09/05/2012 - 11:17
Cok gec kalinmis bir karar;Avrupa ülkelerinde belirli aylarda KIS lastikleri zorunlu,Polis konturolinde kis lastigin yoksa veya profili yeterli degilse okkali para cezasi yersin;Kaza yapsan KIS lastigin yoksa sigorta zararini karsilamaz.Türkiyede Eylül sonu ve Mart sonu arasi kislik lastik takilmali
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
09/05/2012 - 11:13
Gerçekleştiremezsiniz.Çünkü ülkemizde insan hayatı,4 lastikten ucuz.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding