Gündem Haberleri

  2. karikatür davasına danışmanlardan onay

  Turan YILMAZ/ANKARA
  25.03.2005 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Başbakan’ın ilk karikatür davasına yakın çevresinin karşı çıktığı, ancak yeni açtığı 40 bin YTL’lik davayı onayladıkları ortaya çıktı.

  Bugüne kadar kamuoyuna yansıtılmayan bu bilgilere göre, yakın çevresi Cumhuriyet çizeri Musa Kart’ın kedili karikatürüyle ilgili açılan ilk davanın geri çekilmesi için Erdoğan’ı iknaya çalıştı. Danışman kadrosu, avukat Fatih Şahin’in başlangıçta Erdoğan’dan habersiz açtığı Kart’ın 5 bin YTL tazminat ödemeye mahkûm edildiği davaya ‘Şiir okuduğu için, yani düşünce suçundan mahkûm olan bir siyasetçi, yine bir düşünce suçu oluşturacak karikatürü dava etmemeli’ gerekçesiyle itiraz etti. Ancak Erdoğan geri adım atmaya yanaşmadı.

  Erdoğan, kendisini fil, zürafa, maymun, deve, kurbağa, yılan, inek ve ördek şeklinde betimleyen mizah dergisi Penguen’le ilgili davanın açılmasını ise bizzat istedi. Penguen Dergisi’nin ‘Tayyipler Alemi’ başlığıyla kapak yaptığı bu 8 karikatürle ilgili 40 bin YTL’lik tazminat istemiyle açılan bu davaya, yakın çevreden de ‘Doğrudan hakaret kastı taşıyor’ tepkisi geldi.

  Penguen: 40 milyar hesapladık

  PENGUEN Dergisi Yayın Kurulu üyesi karikatürist Bahadır Baruter, böyle bir davayı beklediklerini belirterek, ‘Tazminat tam hesapladığımız kadar oldu’ dedi. Musa Kart’ın, bir hayvan için 5 milyar lira ödemesinin ardından, Erdoğan’ı 8 farklı hayvan biçiminde çizdiklerini belirten Baruter, ‘Aramızda espri olmuştu, 8x5=40 milyar demiştik. Tam öyle oldu’ diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı