GeriGündem 2 kamyon kasasında 100 yolcu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 kamyon kasasında 100 yolcu

Samsun'da fındık toplama işinde çalıştıktan sonra Adana'ya gitmek üzere 2 kamyonun kasasına binerek yola çıkan 100 kişi, ihbar üzerine Ordu'nun Ünye İlçesi'nde kamyondan indirilerek otobüsle gidecekleri kente gönderildi.

Fındık toplama işinde çalışmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki çeşitli illerden Samsun'a gelen, çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan yaklaşık 100 kişi, sezonun sona ermesinin ardından Adana'ya gitmek üzere kamyonla yola çıktı.

Mehmet Ali Arslan yönetimindeki 63 HL 919 ve Mehmet Işık'ın kullandığı 63 HF 679 plakalı kamyonlara binen grubun tehlikeli yolculuğu, ihbar üzerine Ordu'nun Ünye İlçesi'nde sona erdi.

Trafik ekipleri tarafından kamyonlardan indirilen işçiler, fındık sezonunun sona ermesi üzerine pamuk toplamak için Adana'ya gittiklerini, kamyonu da ucuz olduğu için tercih ettiklerini söylediler.

Otobüs ücretinin çok daha azına kamyonla yolcuk yaptıklarını belirten işçiler, “Otobüsler 75-80 YTL istiyor, kamyonla ise 25 YTL'ye gidiyoruz. Tehlikeli olduğunu biliyoruz, ama başka çaremiz yok” dediler.

Kamyon sürücüleri ise Samsun'dan Adana'ya nakliye bedeli olan yaklaşık 1000 YTL'ye (1 milyar lira) anlaştıklarını, kaç kişinin bindiğini ise bilmediklerini iddia ettiler.

Trafik ekipleri tarafından sürücülere 92 YTL ceza uygulanırken, kamyonlardan indirilen grup ise otobüsle gideceklere kente gönderildi.

Yetkililer, fındık toplama sezonu dolayısıyla bölgeye özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden çok sayıda tarım işçisinin geldiğini, zaman zaman bu tür olaylara rastlanması nedeniyle denetimlerin artırıldığını bildirdiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle