GeriGündem 1859'dan bu yana 279 parti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1859'dan bu yana 279 parti

Türk siyasi hayatı 1859 yılından bu güne 279 partinin kuruluşuna sahne oldu. Bu partilerden 88'i Cumhuriyet'in ilanından önce, 191'i ise Cumhuriyet'in ilanından sonra kuruldu.

1859 yılından bugüne Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti siyasi yaşamında 279 parti faaliyet gösterdi.

Kurulan ilk parti Süleymaniyeli Şeyh Ahmet'in Genel Başkanlığını yaptığı 'Fedailer Cemiyeti'... Fedailer Cemiyeti, 1859'da İstanbul'da faaliyete başladı. Kurulan son parti ise FP'nin kapatılmasının ardından, 20 Temmuz 2001 günü kurulan Recai Kutan'ın Genel Başkanlığındaki Saadet Partisi.

ATATÜRK'ÜN GÖREV ALDIĞI PARTİLER

Bu arada, Mustafa Kemal Atatürk de ülkenin kurtarılması çalışmaları sırasında bazı partilerde üyelik ve genel başkanlık görevlerinde bulundu. Bu partiler ve kuruluş tarihleri şöyle:
* Şarki Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti 1919, Erzurum.
* Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti 1919, Sivas-Ankara.
* Birinci Grup (Birinci Müdafaa-i Hukuk Grubu), 1921, Ankara. .
* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 1923 Ankara. 

Türk siyasi hayatında dönemin görüşlerine göre çok sayıda parti kuruldu. Kurtuluş Savaşı sırasında manda yönetimi yanlıları, Türk ulusunun bağımsızlığını savunanlar ve çeşitli etnik gruplar görüşlerini yansıtan partiler kurdular.

Bu arada, ilginç isimleriyle dikkati çeken partilerden bazıları şunlar:

''Cenevre Türk Yurdu, 1911, Cenevre'', ''Lozan ve Neuchatel Türk Yurdu, 1912, Neuchatel, Lozan'', ''Paris Türk Yurdu, 1913, Paris'', ''İngiliz Muhipleri Cemiyeti, 1919, İstanbul'', ''Gizli Komünist Fırkası, 1920, Ankara'', ''Mim Mim Grupları (Müdafaa-i Milliye Teşkilatı), 1920, İstanbul'', ''Yalnız Vatan İçin Partisi, 1946, İstanbul'', ''Ufak Parti, 1957'', ''Mutedil Liberal Parti, 1961'', ''Düstur Partisi, 1961'', ''Medeniyet ve Hayvansever Ekonomi ve Tarım Partisi, 1998''.

KADINLAR PARTİSİ

Türkiye, 1972 yılında bir kadınlar partisinin kuruluşuna da sahne oldu. 'Türkiye Ulusal Kadınlar Partisi'nin Genel Başkanı Mübeccel Göktuna'ydı.

22 Haziran 2001 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasına karar verilen Fazilet Partisi de Türk siyasi hayatındaki tek Fazilet Partisi değil. Aynı isimle, 4 Temmuz 1983'te kurulan Huriye Beşbudak'ın Genel Başkanlık yaptığı Fazilet Partisi, 1984'te kendisini feshederek ANAP'a iltihak kararı almıştı.

FAALİYETTEKİ PARTİ SAYISI 37

Türk siyasi hayatındaki aktif parti sayısı 20 Temmuz 2001'de Saadet Partisi'nin kuruluşuyla 37'ye yükseldi.

Türkiye'de halen faaliyet gösteren siyasi partiler ise şöyle:

''Anavatan Partisi, Doğruyol Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Demokratik Sol Parti, İşçi Partisi, Cumhuriyet Halk Parti, Sosyalist İktidar Parti, Millet Partisi, Yeniden Doğuş Partisi, Demokrat Parti, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Anayol Partisi, Halkın Demokrasi Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Liberal Demokratik Parti, Büyük Adalet Partisi, Türkiye Adalet Partisi, Adalet Partisi, Demokrasi ve Barış Partisi, Türkiye Özürlüsü ile Mutludur, Emeğin Partisi, Demokrat Türkiye Partisi, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, Demokratik Halk Partisi, Değişen Türkiye Partisi, Türkiyem Partisi, Ulusal Birlik Partisi, Aydınlık Türkiye Partisi, Sosyalist Birlik Hareket Partisi, Demokrat Halk Partisi, Komünist Parti, Gönül Birliği Yeşiller Partisi, Varlığımız Partisi, Radikal Değişim Projesi Partisi, Eşitlik Partisi, Saadet Partisi.'.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle