Yerli seyir füzesi, 180 kilometreden hedefini vuracak

Uğur CEBECİ– Tolga ÖZBEK/İZMİR, (DHA)
4 Haziran 2011
İlk kez uçak üzerinde sergilendi

İzmir’de yapılan Hava Kuvvetleri’nin 100. yıl kutlamalarında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ilk yerli seyir füzesi halka tanıtıldı. İlk defa uçak üzerinde sergilenen füze, 180 kilometre menzili ile kara ve deniz üzerindeki sabit veya hareketli tüm hedeflere hassas atış yapabiliyor.

İŞTE İLK YERLİ SEYİR FÜZESİ / Foto Galeri

Türk mühendislerinin tasarladığı, yazılımını yaptığı füze, Hassas Güdümlü Stand-off Mühimmat (SOM) Projesi olarak geliştirildi. 2006’da başlıyan çalışmaların ardından uçuş ve atış testlerine başlayan SOM, yıl sonundan itibaren teslim edilmeye başlanacak.

RADARA YAKALANMIYOR

Üç farklı varyant olarak geliştirilen füze, 180 kilometrenin üzerindeki menzili ile hava savunma radarları tarafından tespit edilmesini zorlaştıracak özelliklere sahip. Gövdesinde çok hafif alaşım metal ve kompozit malzeme kullanılan füze, küresel konumlandırma sistemi (GPS) kullanarak hedefine uçuyor. Eğer bir karıştırma yapılırsa Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) ve Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi kullanarak hedefini buluyor.

HEDEFİ EŞLEŞTİRİYOR

Füze son aşamada devreye giren kızılötesi görüntülemeli arayıcısı sayesinde hedefini bilgisayarına önceden yüklenen görüntü ile eşlendirerek birkaç metre hassaslıkla vuruş sağlıyor.

SOM, Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 Block 40 ve F-4E 2020 Terminatör uçakları tarafından kullanılıyor. TÜBİTAK SAGE, mühimmatın gelecek yıllarda envantere girecek F-35 uçaklarında kullanılabilmesi için de sertifikasyon çalışmaları yapıyor.

TÜBİTAK SAGE’nin ayrıca geliştirdiği yüksek atış özelliğine sahip mühimmatları da bulunuyor.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/06/2011 - 14:15
gültekin gül yorumcu arkadaş acaba cumhuriyet tarihimizi pek bilmiyorsun galiba gelmiş geçmişte sol görüş içeren bütün hükümetlerden bu millet ne faydasını gördü acaba hep cukkayı doldurdular hep 4 yıl iktidarda kalma planı yaptılar biraz geçmişinize bakın..
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/06/2011 - 14:14
Yapılan bu gurur duyulması gereken iş için, sonucun Atamıza ithaf edilmesi çok düşünceli bir haraket. Lakin, "Yurtta Barış Dünyada Barış" diyen Önderimizin imzası, bu yok etme makinesi üzerine yakışmamış. Bir başka yönden bakacak olursak bu imza o kadar değerli ki, çok daha iyi teknolojilere layık.
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/06/2011 - 14:03
kiskananlar catlasin
TSK ya ve silah sanyisine millet ve tüm partiler olarak destek vermeliyiz
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/06/2011 - 14:02
ya şu F4'LER EFSANE OLDU BİZDE TARİH OLMADI HALA F4 2020 ,F4 2050 :) EMANUELLA GİBİ SERİSİ VAR HAA :))
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/06/2011 - 14:02
Mustafa Kemal Atatürkün bir Füze veya bombanin Üzerine yazilmasi hos degil. Yurtta Sulh, Cihanda Sulh diyen büyük bir sahsiyetin bir Bomba üzerine yazilmasi bana göre hos degil.
0
0
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding