Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
13 Ekim 2015 Salı 21:25

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

Öğrencilere 'veli izni'

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
A.A 21 Şubat 2011
Öğrencilere 'veli izni'
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, lise öğrencilerinin velilerinin okul müdürlüklerine yazılı olarak başvurmaları halinde beyan edecekleri sürenin “özürlü devamsızlık” olarak değerlendirilmesi, veli dilekçelerinin özür belgesi gibi işlem görmesi talimatı verdi. ÖSYM'den yapılan açıklamada ise YGS tarihinde değişiklik olmadığı bildirildi.

YGS TARİHİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Çubukçu, lise öğrencilerinin okula devamsızlıkları ile ilgili genelge yayımladı. Genelgede, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin özürlü devamsızlıkları ile ilgili yönetmelik hükümlerinin uygulanmasında tereddüte düşüldüğü yönünde Bakanlığa bilgiler geldiğini belirten Çubukçu, Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin konuya ilişkin maddesini hatırlattı.

Yönetmelikte, “Ders yılı içinde toplam 20 gün okula özürsüz olarak devam etmeyen öğrenciler notları ne olursa olsun başarısız sayılır” ve “Özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Kaza, ölüm, doğal afet, yangın, göz altına alınma, tutuklanma ve uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalık nedeniyle yapılan devamsızlıkların özürlü devamsızlıktan sayılabilmesi için özrün resmi kurumdan alınacak belge veya resmi/özel sağlık kurum veya kuruluşlarınca düzenlenecek raporla belgelendirilmesi ve özrü takip eden 5 iş günü içinde okul yönetimine bildirilmesi gerekir. Zorunluluk hallerinde özrün bildirim süresi okul yönetimince uzatılabilir” hükümleri yer aldığına işaret eden Çubukçu, şunları kaydetti:
“Ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan son sınıf öğrencilerimizin Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı'na hazırlanmakta oldukları göz önünde bulundurularak, sınav streslerinin azaltılması, derslere motivasyonlarının sağlanması ve sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmeleri amacıyla bu öğretim yılına mahsus olmak üzere yönetmelikte belirtilen toplam süreyi aşmamak kaydıyla öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceği sürenin de özürlü devamsızlık olarak değerlendirilmesi ve veli dilekçesinin özür belgesi gibi işlem görmesi öğrenci ve velilerine moral kazandıracaktır.”

Yönetmeliğe göre öğrenciler 20 gün özürsüz, 25 gün de özürlü devamsızlık yapabiliyor. Özürlü devamsızlık için yönetmelikte belirtilen durumlar için resmi belge, rapor alınması gerekiyor. Ancak genelgeyle, resmi rapor alınmasına gerek kalmadan öğrenciler velilerinin izniyle 25 güne kadar devamsızlık yapabilecek. Böylece öğrencilerin resmi belge, rapor almadan devamsızlık yapabilecekleri toplam süre 45 gün olacak.

 Tüm İhtiyaç Kredilerini Kıyaslayın
  Yorum Sayısı 3 / 17     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
vehbi gürkan 21/02/2011 - 17:32
CAHİL, BİLGİSİZ BİR TOPLUM BİLEREK YARATILDI. LİSE ÖĞRENCİLERİ ,YAKIN TARİHİ BİLMİYOR ! LİSE ÖĞRETMENİ ÜLKESİNDEKİ BEYŞEHİR GÖLÜNÜN YERİNİ BİLMİYOR ! BAKANLIK YAPAN ADAMIN EKONOMİDEN HABERİ YOK !
HALKIN % 80 Nİ CAHİL . BU DURUM KİMİN İŞİNE YARIYOR ?
Çok İyi %39 İyi %14 Normal %15 Kötü %14 Beğenmedim %16
tuba izmirli 21/02/2011 - 17:32
baska bir bakis acisini goremiyorsunuz, oss oncesi okula gitmemek sinava hazirlanmak icin az mi doktor raporu aradik ??tanidik doktor bulduk da evde ders calisabildik!!en azindan sahte raporlara basvurmaya gerek kalmayacak,guzel bir haber bu!
Çok İyi %24 İyi %18 Normal %17 Kötü %18 Beğenmedim %21
ERCAN ORMANLI 21/02/2011 - 17:17
SAYIN ÇUBUKÇU
İlköğretimde sınıflar çok kalabalık birçok sınıf 50 mevcudun üzerinde
Ders kitaplarında konu anlatımı neredeyse yok . Kitaplarda sorulan soruların çoğunun cevapları kitaplarda yok Bu konularada el atarsanız seviniriz.
Çok İyi %31 İyi %16 Normal %17 Kötü %16 Beğenmedim %18
Bu haberin diğer yorumcuları
benhur türk
erkan kara
erol erdem
semih pekcan
Derkan BERK
lucas mit
kutsal kaan
Vatandaş UNUTMAZ
Yavuz Ç
Sertaç Karaman
Selami KELLE
hasan burger
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 17     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH