Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Ekim 2015 Pazar 18:19

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

Dağda inanılması zor yaşam mücadelesi

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
A.A 9 Eylül 2010
Dağda inanılması zor yaşam mücadelesi
Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Dağyolu köyünde “Robinson Crusoe” gibi yaşam süren 74 yaşındaki Ramis Vural, ailesiyle birlikte 50 yıldan bu yana elektrik ve suyu olmayan bir evde yaşam mücadelesi veriyor.

Doğduğundan bu yana Mudurnu'ya 36 kilometre uzaklıktaki Dağyolu köyünün Tepe Mahallesi'nde yaşayan Ramis Vural, eşi Hamide ve kızı Rafiye Vural ile sürdüğü sıra dışı yaşamla dikkat çekiyor.

Gündelik hayatta kullanılan çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı veya televizyon gibi elektronik eşyaları olmayan aile bunların eksikliğinden şikayet etmiyor. Elektrik olmayan evlerinde mum ve lüks yakarak yaşamaya çalışıyor.

Evinin bulunduğu mahalleye çıkan yolun yokuş olması nedeniyle araçların evine çıkamadığını, hatta yürüyerek bile inip çıkmanın zor olduğunu dile getiren Ramis Vural, zorunlu ihtiyaçlarını atıyla Mudurnu'nun Cuma köyüne inerek, buradan veya köyde bulabildiği bir araçla şehir merkezine giderek karşılamaya çalıştığını söyledi.

Dağyolu köyünde elektriğin olduğunu ancak coğrafi şartlar nedeniyle kendi mahallelerine bu güne kadar elektrik verilemediğini anlatan Vural, “Daha önceleri burada yaşayanlar vardı ama hepsi gitti. Ben evimden çıkmak istemiyorum. Zaten bu yoksullukla istesek de çıkamayız. Yetkililerden bize yardım etmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Vural, elektriğin yanında su sıkıntısı da yaşadıklarını belirterek, bu nedenle bahçelerinde meyve, sebze de yetiştiremediklerini ifade etti. 3 ayda bir aldığı 290 lira yaşlılık aylığı ile geçinmeye çalıştıklarını ve başka da gelirlerinin olmadığını dile getiren Vural, çocuklarının da yardımıyla yaşamaya çalıştıklarını söyledi.

“MASRAF OLMASIN DİYE MUM YAKMIYORUZ”

Hamide Vural da yaşadıkları evin yıkılmak üzere olduğunu ancak paraları olmadığı için onaramadıklarını belirterek, yetkililerin kendilerine yardımcı olmasını istedi.

Eşiyle 1959 yılında evlendiklerini ve gelin olarak evlerine at üzerinde gelebildiğini anlatan Vural, 8 çocuğu olduğunu ancak bir kızı hariç hiçbirinin yanlarına durmadığını ifade etti.

30 yaşındaki kızının da bir süre önce evlendiğini ancak daha sonra boşanmaları üzerine geri döndüğünü dile getiren anne Vural, “O olmasaydı işimiz daha da zordu. Biz yaşlı insanlarız. Ne yapacağız bilmiyorum. Yaz aylarında sağ olsun torunum da geldi bize yardım etmeye. Bunlar bizim için çok değerli şeyler” diye konuştu.

Çocuklarının da maddi durumlarının iyi olmadığını ve kendilerine yardım edemediklerini belirten Vural, “Yetkililer lütfen gelip halimizi bir görsün. 2010 yılında böyle yaşam olur mu?” dedi.

Masraf olmasın diye lüks lamba veya mumu çok az yaktıklarını, genellikle çıra yakarak aydınlandıklarını dile getiren Vural, yemeklerini de sobada pişirdiklerini söyledi.

Dağyolu köyü muhtarı Hayrettin Özdemir ise Ramis Vural'ın köyün içinde yeri olduğunu ancak köyde yaşamak istemediği için evinden çıkmadığını iddia etti.


  Yorum Sayısı 3 / 9     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
şahin şeker 09/09/2010 - 17:41
dayı bizde istanbulun göbeğinde pendikde 10 sene sussuz yaşadık anlıyorum halinnnnii:)
Çok İyi %38 İyi %20 Normal %11 Kötü %14 Beğenmedim %14
deniz moda 09/09/2010 - 17:18
sayin recep beye evet diyenlere ibret olsun...
Çok İyi %32 İyi %12 Normal %10 Kötü %16 Beğenmedim %30
murat tibili 09/09/2010 - 16:27
ne oldu ya hanı bızım gayrı safi mıllı hasılamız 10bin dolar cıvarındaydı,8 sene oncesıne gore daha ıyıydı..yalancının halı bu işte..
Çok İyi %30 İyi %12 Normal %12 Kötü %15 Beğenmedim %30
Bu haberin diğer yorumcuları
Merve Tuğ
ali ilseven
Murat Gencer
Ümit Yavuz Gence
taner şeker
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 9     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH