Gündem Haberleri

  15 yıl sonra ilk başbakan

  Turan YILMAZ/ANKARA
  09.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi, 15 yıl sonra Türkiye’yi ziyaret eden ilk Japon Başbakanı olarak bu akşam Ankara’ya geliyor.

  İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un rahatsızlığı nedeniyle gezisinin Filistin ve İsrail’i kapsayan Ortadoğu ayağını iptal eden Koizumi’nin Ankara ziyaretinde, ikili ekonomik ilişkiler ağırlıklı yer tutacak. Koizumi, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açması beklenen bu ziyaretinde Ankara’ya çantasındaki ekonomi dosyalarıyla geliyor. Görüşmelerde Ankara’nın, dış ticarette Türkiye’nin aleyhindeki dengesizliğe dikkat çekeceği belirtildi.

  YATIRIMCI DAVETİ

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da Koizumi ile görüşmelerinde, Türkiye’de yabancı yatırımcılar için sağlanan teşvikleri anlatarak, Türkiye’ye daha fazla Japon yatırımcı gelmesi konusunda davette bulunması bekleniyor. Koizumi’nin ziyaretinde, yeniden inşa ve insani yardım kapsamında 550 askerinin bulunduğu Irak ile ekonomik çıkarları nedeniyle yakından takip ettikleri Ortadoğu barış süreci de önemli gündem maddelerini oluşturacak. Koizumi, Çarşamba günü Ankara’da Anadolu Medeniyetler Müzesi ve Japon Kültür Derneği’ni ziyaret ettikten sonra İstanbul’a geçerek kentin tarihi ve turistik yerlerini gezecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı