Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 00:57

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

Atalay: Çipli pasaport başvurusu online olacak

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Mehmet Kayhan YILDIZ- Taner ORAL- İhsan YALÇIN/KONYA, (DHA) 9 Nisan 2010
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bugün bir gazetede yayınlanan ''AB standarlarına uygun pasaportlar sadece Ankara'da hazırlanacak. 81 ilden gelen müracaatlar tek merkeze yığılacak'' iddiasına yanıt verdi.

Atalay, Haziran ayında başlayacak çipli pasaport uygulaması için başvuruların online yapılacağını ve yığılmanın olmayacağını söyledi. Atalay, başvurduktan 3 gün sonra pasaportların teslim edileceğini belirtti.

Çipli pasaportlar 1 Haziran'dan itibaren verilecek

Konya’da yapılan Reform İzleme Grubu toplantısına katılan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, çipli (biyometrik) pasportların 1 Haziran’dan itiraben verilmeye başlanacağını ve eski pasaportların da 2015 yılına kadar geçerli olduğunu söyledi.

Bakan Atalay, hükümet olarak vatandaşın çağdaş standartlara kavuşması için çalıştıklarını söyledi. Adrese dayalı nüfus kayıtlarıyla, nüfusun yakından izlendiğini bulun da reform olduğunu söyledi. İki çalışma daha olduğunu belirten Bakan Atalay, “Yeni biyometrik pasaport ve yeni bir kimlik. Kimlikle ilgili Bolu’da pilot çalışma devam ediyor. Pasaportla ilgili bilmeden çok cahilce bir haber yapılmış, keşke olup biteni öğrenip doğru haber yapılsaydı. Olup bitenleri baltalayan değil, olumluları güzellikle doğrulukları düzenleyen bir bakış geliştirmek lazım. Yeni bir sistem yapıyoruz. Olumsuzluklarla haber yapılıyor” dedi.

10 yıl geçerli

Bakan Beşir Atalay, çipli (biyometrik) pasaportların 1 Haziran’dan itibaren verilmeye başlanacağını belirtti. Atalay şunları söyledi:

“Pasaportlar basılıyor. Vatandaşın pasaportu kırmızı, diplomatınki siyah olacak. Mevcut pasaportların geçerlilik süresi 2015 yılına kadardır. Bizim bir yılda bütün pasaportları değiştirme kapasitemiz var. Değiştirmek istemeyen 2015 yılına kadar mevcut pasaportunu kullanabilir. Yeni verilen pasaportlar 10 yıl süre ile olacak. Kullanıma sunulacak olan bir web sitesi var. Online başvuru kabul edecek. Randevu sistemi ile çalışılacak. Nasıl çalışacağı ve başvuru yapılacağı web sitesinde yer alacak. Harç kanununda da artış olmayacak. Mevcut harç kanunu geçerli olacak. Kullanım süreside 5 yıldan 10 yıla çıkacak. Böylece, vatandaşımızın sürekli değiştirmek zorunda kalmamasını istiyoruz. Ayrıca bir çağrı merkezimiz olacak. Yeni tip pasaport uygulaması ile birlikte diğer batı ülkelerinde olduğu gibi yalnız bir merkezden tanzim edilecek. Şu anda bizim sınırlı sayıda merkezde pasaport veriliyor.İllerde ve yaklaşık 100 ilçe merkezinde. Bu sistem devreye girdiğinde illerde ve tüm ilçelerden pasaport için başvuru olacak. Şimdi biz, pasaportun hazırlanması ve vatandaşın eline ulaşması konusunda çalışıyoruz. Vatandaşın başvrusu ile eline ulaşmasını 3 gün süre olarak planlıyoruz.”

Pasaport için kurulacak web siteye Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı’nın resmi web siteleriyle birlikte ‘www.epasport.not.gov.tr’ adresinden ulaşılabileceği belirtildi.  Yorum Sayısı 3 / 56     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
mutta kartal 09/04/2010 - 20:41
turkiye senelerdir cipli pasaport diye ugrasiyor ha bugun ha yarin veriyoruz rusya bizden sonra basladi cipli pasaporta verecegiz diye bugun lerde veriliyor ustelik 1000 ruble gibi bir paraya 35 dolar gibi bir para turkiye hukumeti ise milleti nasil soyup sogana ceviririm diye dusunuyor
Çok İyi %100 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
timbaz timbaz 09/04/2010 - 18:53
chipsiz alma imkani var mi acaba.... baska turlu ucuza gelmeyecek anlasilan....
ilerce chip i de buluruz
Çok İyi %100 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
Samet Turkmen 09/04/2010 - 17:29
Yeşil pasaport sadece defter ücreti (120 TL) verilerek alınırken,iişe yaramayan lacivrt pasaport defter ücreti(120)+harç ücreti(450 bir yıllık) toplam 570 TL verilerk alınıyorYani bir asgari ücret verilerek.Dvlet büyüklerimiz bizi çok seviyor yurtdsına gıderız de bır daha dönmeyiz diye korkuyorlar:)
Çok İyi %41 İyi %14 Normal %14 Kötü %14 Beğenmedim %14
Bu haberin diğer yorumcuları
ferah karabulut
türkoglu türk
Omer Faruk
ertuğ özkök
Ahmet Tarkan Yurcu
power gate
Hasan Alsancak
ufuk desouza
sedat rengiiyiler
kamil hurşit
mihri dates
turhan arkan
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 56     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH