Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
10 Ekim 2015 Cumartesi 06:39

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

İşte Hürkuş

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
26 Mart 2010
İşte Hürkuş
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Hürkuş” adı verilen pilotlu eğitim uçağının yakında uçurulacağını kaydederek, “Yakında umut ediyoruz Hürkuş’u uçuracağız. Pilotlu bir uçak. Bütün dizaynı, tamamı, her şeyi yerlidir. Motor hariç tabii. Bu eğitim uçağı ama savaş uçağı olarak da kullanılabilir. Ama asıl maksadı eğitim uçağı. İlk defa bir uçak üretmiş oluyoruz” dedi.

TAI’nın eğitim uçağı olarak tasarlayıp, sitesinde illüstürasyonlarını yayınladığı Hürkuş’a, düşman uçağı düşüren ilk Türk tayyereci olan Vecihi Hürkuş anısına bu isim verildi. Gönül, TUSAŞ’ta üretilen insansız hava aracının da 1 Nisan’da imalattan çıkacağını ve sonbaharda uçacağını söyledi.

Bakan: 1 Nisan’da da pilotsuz uçak

Gönül, insansız uçakla ilgili şu bilgiyi verdi: “Bu, büyük yerli araçtır. Miniler zaten 2 yıldır uçuyor. Sayısı 100’e yaklaştı. İhaleyi yaptık, iki firma girdi. Sinop’ta denendiler. Kalekalıp-Baykar Firması kazandı. 1 Nisan’da imalattan çıkacak olan, büyük tip 1600 beygir gücünde. Bunlar havada daha çok kalıyor, daha yüksek mesafede kalabiliyor, daha uzun mesafeye gidebiliyor. Kendi imalatımız bu. Üretim yerinden çıkacak ama uçmayacak. Testlere tabi tutulması lazım. Ama ilk kez Türkiye’de böyle büyük bir pilotsuz uçak yapılmış olacak.”

İlk uçağı 1938'de yaptık

Türkiye'nin ilk ve tek yerli üretim uçağı, 1938 yılında yapıldı. NU d.36 ve NU d.38 adı verilen uçaklar, gerekli belgeyi alamadığı için seri üretime geçemedi.

270 kilometre hız ve 5 bin 500 metre yüksekliğe çıkabilen nu d.38, dünya hava sanayicilerinin büyük ilgisini çekmişti

Türkiye'nin ilk uçak fabrikasında Nuri Demirağ tarafından üretilen Nu D.36 ve Nu D.38 uçakları, hızları ve uzun mesafe kat etmeleriyle bütün dünya havacılarının ilgisini çekmeyi başardı. Test uçuşu sırasında düşen ve pilotu şehit olan uçaklar gerekli belgeyi alamadığı için seri üretime geçemedi.  Yorum Sayısı 3 / 246     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
ROYAL GOLDEN JEWELLERY 26/03/2010 - 23:31
pirpirli savas ucagi oylemi????,gelde bakana gulme simdi.
Çok İyi %22 İyi %22 Normal %11 Kötü %33 Beğenmedim %11
Vedat Demir 26/03/2010 - 23:17
Hadi diyelim tamamen kendi üretimimiz, hadi diyelim motoru da yaptık, tamam kabul "akepe döneminde uçak bile ürettik" taklidi yapalım, AMA BE KARDEŞİM, 2.DÜNYA SAVAŞINDA KULLANILAN UÇAKLAR BİLE BUNDAN DAHA SAVAŞÇI BEE !!!!
Çok İyi %20 İyi %10 Normal %20 Kötü %30 Beğenmedim %20
hasgeryan veli 26/03/2010 - 23:09
saka gibi birsey.Bu ucaklari 2.Dünya savasinda yapiyorlardi.Su memlekette bir rüzgar tüneli bile yok,yazik
Çok İyi %22 İyi %11 Normal %22 Kötü %33 Beğenmedim %11
Bu haberin diğer yorumcuları
Berk Canpolat
ahmet islar
oezguer KILIC
FANTOM 35
Ozzy Ozzy
volkan yilmaz
Melek Guzel
mutta kartal
ihsan altuğ
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 246     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH