Gündem Haberleri

  12 PKK'lı öldürüldü

  A.A
  03.11.2009 - 10:38 | Son Güncelleme:

  PKK, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yanı sıra İran ve Suriye'nin gerçekleştirdiği operasyonlarda ağır kayıplar verir, örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olanların sayısında da büyük artış kaydedildi.

  Türk Silahlı Kuvvetleri ve İran Ordusu tarafından terör örgütü PKK'ya yönelik karadan ve havadan gerçekleştirilen operasyonlarda örgütün ağır kayıplar verdiği belirlendi.

  Terör örgütünün telsiz görüşmelerine yansıyan operasyonlarda “Mahir” kod adlı Haşim Kaya, “Hamza” kod adlı Hacı Yüce (41), “Akif” kod adlı Celal Avcı (32), “Gabar” kod adlı Nuhat Akkoyun (29), “Sariye” kod adlı Gülistan Ebubekir (29), “Erdal” kod adlı Sefih Kadiri (28), “Botan” kod adlı İzzettin Aktaş (27), “Necmi” kod adlı Muhammed Osman (26), “Bager” kod adlı Erdal Yıldızöz (23), “Çiya” kod adlı Ziyaddin Çayır (22), “Erdal” kod adlı Ziyaddin Günay (22), “Şervan” kod adlı Şerefat Arşimet (19) isimli 12 teröristin öldüğü tespit edildi. Ölü ele geçirilen “Mahir” kod adlı Haşim Kaya'nın terör örgütünün sözde Erzurum sorumlusu olduğu bildirildi.

  Öte yandan, Irak'ın kuzeyindeki örgüt kamplarında faaliyet gösteren 1'i kadın, 4 örgüt mensubu daha örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu.
  Terör örgütünden kaçmayı başaran “Hamza” kod adlı K.N. (29), “Mithat” kod adlı A.Z. (27), “Halit” kod adlı R.K. ve “Medya” kod adlı Z.D. (21) adlı
  örgüt mensuplarının Silopi Cumhuriyet Savcılığı'nda alınan ilk ifadelerinin ardından Diyarbakır'daki özel yetkili mahkemeye sevk edildiği kaydedildi.

  Mahkemeye çıkarılacak terör örgütü mensuplarının, kendiliğinden kaçarak adalete sığındıkları için Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesiyle düzenlenen “Etkin pişmanlık”tan yararlandırılarak, serbest kalabilecekleri belirtildi.

  Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, Ocak 2009'dan bu güne kadar 300 civarında örgüt üyesinin kendiliğinden teslim olduğu, bunların büyük bölümünün TCK'nın “Etkin pişmanlık” hükümlerinden yararlandırılarak aynı gün veya bir hafta içinde serbest kaldığı bildirildi.

  Terör örgütünden kaçmayı başaran örgüt mensuplarının ilk ifadelerinde “PKK içinde otorite boşluğu yaşandığını, kadrolar arasında 'Türkiyeli-Suriyeli' çatışmasının tırmandığını, aralıksız devam eden operasyonların kadro ve finansman krizine neden olduğunu, son dönemde kayıpların ve teslim olmaların artması nedeniyle 'ajan-işbirlikçi' iddialarıyla birlikte infazlar da artış olduğunu bu olayların intihar, kaza, yıldırım, sel baskını, kalp krizi olarak örtbas edildiğini” söyledikleri kaydedildi.

  Teslim olan örgüt mensupları, örgütte yaşanan karmaşanın önümüzdeki günlerde kaçarak teslim olma olaylarını arttıracağını da bildirdiler.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı