Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Ekim 2015 Pazar 06:18

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Türkiye Rusya'dan savaş helikopteri alacak

Zeynep GÜRCANLI- ANKARA 17 Haziran 2009
Türkiye, PKK’yla mücadelesinde kullanılmak üzere, Rusya’dan savaş helikopteri almak için düğmeye bastı.

İŞTE GECE AVCISI MI-28

Bir Türk askeri heyeti  halen Rus yapımı Mi-28 helikopterlerini görmek ve Rus yetkililerle satış konusunda görüşmelerde bulunmak üzere bu ülkede temaslarda bulunuyorlar.

Askeri yetkililer, Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması için, en az 12 yeni savaş helikopterine ihtiyaç bulunduğunu belirtiyorlar.

ABD SATMAYINCA, İBRE RUSYA’YA DÖNDÜ

Türkiye halen, terörle mücadelesinde Amerikan yapımı Cobra savaş helikopterlerini kullanıyor. Terörle mücadelede yaşanan helikopter ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye geçen ABD’den 8 kullanılmış Kobra helikopter satın almış, 12 yeni Kobra satın almak istediğini de resmen Amerikalı yetkililere bildirmişti. Ancak ABD’Den gelen yanıt, “elimizde kobra helikopter yok, dolayısıyla satamayız”oldu.

Zeynep Gürcanlı YAZIYORAmerikalıların bu yanıtı üzerinde de Türkiye, mecburen yüzünü Rusya’ya döndü.

İLK İTALYAN HELİKOPTERİ 2015’TE ÜRETİLECEK

Türkiye’nin daha önce yaptığı geniş çaplı savaş helikopteri ihalesini, İtalyan Augusta şirketi kazanmıştı. İtalyanlar, 2.7 milyar dolarlık ihale sonucunda, 50 helikopteri Türkiye’de üreterek, teknoloji transferini de sağlamayı vaadetmişlerdi. Ancak ilk İtalyan savaş helikopteri, yapılan yatırımın ardından ,ancak 2015 yılında üretilebilecek.

Halen PKK ile mücadeleyi yoğun şekilde sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ise acilen yeni helikopterlere ihtiyacı var.
İşte Türk askeri heyeti, bu ihtiyacı “gece avcısı” adıyla anılan Rus MI-28 helikopterleri ile karşılamak amacıyla Rusya’da temaslarda bulunuyorlar.
 

 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH